O hypnoporodu

Rozhovor o hypnoporodu pro časopis Kondice

U kolika hypnoporodů jste asistovala? A jak jste se o hypnoporodech dozvěděla – na kurzu nebo od klientek, které chtěly rodit tímto způsobem?

O hypnoporodech jsem se dozvěděla od mých klientek, byla mi doporučena knížka Hypnoporod, která mě velmi oslovila a pak jsem byla také s jednou svou klientkou na kurzu hypnoporodu u paní Kalusové.
Nevím přesný počet hypnoporodů, u kterých jsem asistovala, zatím jich bylo pár. Zažila jsem ale i několik bezbolestných porodů u žen, které vůbec netušily o nějaké metodě hypnoporod a na druhou stranu jsem zažila ženy, které chtěly rodit hypnoporodem a nakonec bolest cítily. Sama jsem zažila velice příjemný a téměř bezbolestný porod své první dcerky, a to jsem ještě o žádném hypnoporodu netušila. Takže samotné užívání technik hypnoporodu bezbolestný porod automaticky nezajistí, bezbolestný porod není o technikách, které používáte, ale o tom, zda porodu důvěřujete.

Jak na vás zapůsobil první hypnoporod?

Měla jsem trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu to bylo krásné vidět rodící ženu, klidnou, uvolněnou, krásnou, silnou, usmívající se při kontrakcích. Na druhou stranu to pro mě jako porodní asistentku bylo těžší v tom, že jsem se nemohla v procesu porodu orientovat podle toho, jak se žena projevuje. Běžně poznám, v jaké je žena fázi porodu podle toho, jak se chová a když žena relaxuje a neprojevuje se, tak nemám žádná vodítka. Tak jsem jen čas od času poslouchala srdíčko miminka a snažila se důvěřovat, že je vše jak má být. Ale v podstatě jsem byla nadšená, že to funguje (žena především využívala dechové techniky).

Můžete srovnat klasický porod vs. hypnoporod tak, jak jste to zažila ve své praxi? Tj. jak se třeba liší délka, průběh porodu, chování/prožívání rodičky, otce, bonding,…?

Když žena rodí beze strachu, uvolněná, jsou porody spíše rychlé, snadné a po porodu má žena často spoustu síly, jako by ani nerodila. V průběhu porodu je žena klidná a má krásný uvolněný výraz ve tváři, častokrát se i usmívá, je duchem nepřítomná, je v “jiném světě“, porod si užívá. Myslím, že pro doprovázejícího muže je úžasné vidět, jakou má jeho žena sílu, jak jí to jde. Narozdíl od medicínsky vedeného porodu, kdy je žena často zoufalá a zahlcená intenzitou porodního procesu,takový pohled mužům může působit značné starosti a stres. Po medicínsky vedeném porodu se žena mnohdy cítí vyždímaná, bez síly, je ráda, že to “přežila“, některé ženy dokonce mluví o tom, že se cítí jakoby znásilněné systémem, někdy i ponížené, protože ztratily nad situací kontrolu, často nevědí, proč se děje který medicínský zásah, nevědí, co dostávají za léky, často rezignují a nechají o svém těle rozhodovat zdravotníky, což sebevědomí nepřispívá. Po vědomém porodu se naopak cítí velmi posilněné jako ženy i jako matky, mají lepší start, lepší sebevědomí. Bonding se podle mě moc neliší.

Co ženám při hypnoporodu nejvíce pomáhá? Jsou to nahrávky relaxací, afirmací nebo vlastní autosugesce popř. volnost konat, jak sama uzná za vhodné, klid, apod…? Co jste vypozorovala má největší přínos?

Myslím, že ženám nejvíce pomáhá, když věří, že porod zvládnou, když věří sobě a miminku, když se prostě nebojí a uvolní. Všechny hypnoporodní techniky v podstatě směřují k docílení většího uvolnění (relaxace, vizualizace) a větší sebedůvěry (afirmace, autosugesce). Jako klíčové, aby se žena mohla uvolnit je pocit bezpečí, to aby se žena necítila pozorována a vyrušována, zkrátka aby měla na porod klid. Žena potřebuje při porodu přeladit na úplně jinou než bdělou hladinu vědomí, potřebuje být trochu „mimo“ a v tom ji nesmí nic rušit, jinak se porod protahuje a je bolestivý. Podmínky, které optimálně podporují bezbolestný porod jsou stejné jako podmínky potřebné k jiným sexuálním aktivitám, tedy především teplo, ticho a tma. Takže to, co nejvíc pomáhá, je nerušit a věřit, že to žena zvládne. Velmi účinně tlumí bolest klidné pomalé dýchání a vědomá snaha se uvolnit.

A hypnoporod čistě z pohledu PA – vy sama osobně raději asistujete u „normálních“ nebo hypnoporodů a proč?


Osobně si myslím, že hypnoporod je v současné době módní záležitost, která určitými technikami navrací ženu k původní přirozenosti porodu, a to je moc dobré. Ráda hypnoporod doporučuji. Jak již jsem ale v úvodu řekla, zažila jsem několik porodů, kdy ženy užívaly techniky hypnoporodu a přesto cítily bolest, myslím, tedy, že bezbolestný porod není ani tak o technikách, které samy o sobě člověka nespasí, ale o důvěře v porod jako takový, jde o to, jak to má žena v hlavě. Nejraději asistuji u porodů žen, které jsou samy se sebou a svým ženstvím srovnané, které věří, že ženy rodí, co svět světem stojí, a že porodit dítě je stejně normální jako dýchat nebo trávit, že tělo ví, jak na to. Ženy, které nepochybují o své schopnosti rodit, rodí krásně snadno a mnohdy bezbolestně. Takové porody jsou radostí a oslavou ženství a příchodu nového člověka na svět.

Tagy:
autorka článků na blogu