Žijeme ve světě, který je specifický obrovským množstvím stimulů – podnětů, které náš mozek musí chtě nechtě zpracovávat (značná část těchto procesů probíhá nevědomě). V podstatě žijeme ve stavu trvalého přetížení. Což je absolutně nepřirozené a v důsledku nezdravé. Prakticky to znamená, že naše mysl je neustále ve stavu ohrožení. Náš autonomní nervový systém nemá šanci si odpočinout, uvolnit se, zregenerovat. A to se netýká jen dospělých, ale i dětí.
Děti už téměř nemají možnost se nudit. Nuda nás děsí (což je mimochodem typická reakce na trauma). Jenže abychom byly zdraví, potřebujeme občas vypnout. Potřebujeme podněty, které byly pro naši mysl a naše smysly běžné po tisíce let – výhled do korun stromů, šumění listí, zpěv ptáků, zurčení potoka…
Na dnešní rodiče jsou kladeny obrovské nároky. Nejen sociální média nás masírují tím, jak bychom měli své děti rozvíjet. Nabídka kroužků a aktivit pro děti je nekonečná (a je to skvělý byznys). Až úzkostně se bojíme, abychom něco nezanedbaly, abychom jako rodiče neselhaly. Jenže nám chybí rovnováha. Každý extrém byť dobře myšlený bude ve výsledku škodlivý.
Aby se dětský mozek optimálně vyvíjel, potřebuje střídat fáze aktivity a odpočinku.
Dítě má vrozenou touhu objevovat, dozvídat se a je skvělé, když ji může uplatňovat ve svém tempu a svým způsobem aniž by mu do toho někdo „kecal“. Příliš organizované aktivity tuhle vnitřní touhu oslabuje. Vnitřní motivace dítěte pak ochabuje a dítě nám paradoxně začíná připadat apatické, nic ho nebaví, nic ho nezajímá a tak přidáváme víc a víc, jenže klíč je naopak ubrat, dát dítěti prostor, netlačit.
Dítě se potřebuje učit trávit čas samo se sebou. K tomu potřebuje volno.
Z přehnaného strachu, aby o děti bylo dobře postaráno vychováváme generaci dětí, které nebudou vědět co se sebou, protože nikdy nedostali možnost naučit se být se sebou. Organizovat si svůj čas, hledat co je baví a kým vlastně jsou…
Ze strachu, aby neměly málo podnětů je zahlcujeme a vlastně obíráme o to nejdůležitější – budování vztahu sama se sebou.
Takže prakticky: