To, že dítě ubližuje jiným dětem ve školce může mít více důvodů. A vždy je prvním krokem uvědomit si, že tím dítě vyjadřuje nějaké své emoce a emoce souvisejí s potřebami. To co vidíme je jen špička ledovce.
Dítě svým „nevhodným“ chováním signalizuje, že nejsou naplněné jeho potřeby. Když si tohle připomeneme, může nám to pomoci mít s naším dítětem soucit. A snáze pak pochopíme, že k odstranění nevhodného chování nemůže vést jeho zakazování či tresty, ale naopak naplnění potřeb dítěte. Problematické chování se pak zákonitě změní samo – potřeba je naplněná, takže se neobjevují nepříjemné emoce, dítě je nemusí ventilovat nevhodným chováním.
Jak to vypadá prakticky?
Pokud je ubližování velmi časté a nedá se o tom takhle mluvit, nefunguje to. Pak je to něco hlubšího, nějaká hluboká nenaplněná potřeba, často potřeba bezpečí, přijetí.
Agrese je reakce na pocit ohrožení. Agresivní dítě tedy není primárně „pachatel“ ale samo je „oběť“. Hledám tedy, kde a proč se dítě cítí nepřijaté, ohrožené a potřebuje se takto nevhodně bránit skrze náslilí na dalších dětech. Tady už může být užitečná psychologická podpora, někdy rodinná terapie.
A jak dítěti pomoci přímo ve školce?
Nemyslím si, že je efektivní, aby ve školce bylo místo, kde si dítě může vybít vztek. Na prvním místě je, aby se dítě setkalo s chápavou a respektující reakcí učitelek. „Vidím že máš vztek. Nemůžeš Honzíka bouchat. Pojď mi o tom povědět, proč se na něj zlobíš? Pomůžu vám to vyřešit…“ Vztek nikdy není jen tak a proto nepomáhá jen tak ho vybít.
Pravidla jsou v tomhle ohledu super. Určitě je fajn pravilo, že si vzájemně neubližujeme a je potřeba s dětmi probrat, co to znamená.
Pozor, kluci se někdy perou a je to hra. Je potřeba rozlišit, zda je to hra a oboustranný konsent – oba se chtějí prát, pak je to za mě v pořádku, když se dají pravidla a je tomu přítomný dospělý. Pak ať si klidně děti hrají na zápasy. Důležité je pravidlo STOP. Když jeden řekne stop, musí se přestat. Ale úplně jiná situace je, když se děti perou ve velkých emocích, kvůli pocitu nespravedlnosti a není to hra.
Je skvělé, když mají děti možnost učit se ve školce řešit konflikty a pracovat se svým vztekem. Vztek je skvělá emoce. Říká nám, že jsou překročeny naše hranice, vztek nás chrání. Proto je nesmírně důležité vztek u dětí nepotlačovat, ale naopak je učit mu rozumět a bezpečně (pro všechny) s ním zacházet.