Čarovný poporodní koktejl – už jste o něm slyšeli?

Poprvé jsem o možnosti zpracovat placentu slyšela kdysi dávno od jedné známé. Ukázala mi jako velkou novinku anglicky psanou placentární kuchařku. Tehdy se mi sevřelo hrdlo, zkřivil obličej a měla jsem co dělat, abych se na místě nepoblinkala. Možná se při té zmínce teď cítíte podobně. 🙂 Inu není se čemu divit. Tahle tajná ingredicence se přeci jen v našich zeměpisných šířkách už nějakou dobu běžne nepoužívá. Ale časy se mění. A tak i my se pomalu začínáme rozvzpomínat na zapomenutý potenciál, který má pro zdraví ženy po porodu placenta.

Druhou zmínku o zpracování placenty jsem slyšela na předporodním kurzu Jemného zrození, který jsem absolvovala coby mladičká porodní asistentka s kamarádkou, kterou jsem měla provázet porodem. Obě nás tehdy zaujal fakt, že savci běžně po porodu konzumují svou placentu, a to dokonce i ti, kteří jsou běžně výhradně býložraví. Odměnou je jim pak velmi rychlá rekonvalescence a obnovení sil po porodu, brzké zastavení poporodního krvácení (u lidí se tomu říká očistky) a snadný nástup laktace. No neberte to. A tak jsme si slíbily, že to vyzkoušíme.

Po krásném jemné porodu miminka i placenty tehdy následoval koktejl. Ano. Koktejl z placenty.

Nebojte, jestli vám nyní v hlavě visí obrázek ženy, jak do sebe láduje celou placentu, jste od skutečnosti hoooodně daleko. Většinu koktejlu totiž tvoří čerstvé ovoce, placenty se přidává jen malý kousek (kolečko asi jako když spojíte palec a ukazováček). Vše je rozmixované na lahodné smoothie, takže kdybyste o tom nevěděli, placentu v tom vůbec nepoznáte. 🙂

Jak se tedy koktejl dělá?

Potřebujeme:

 • cca 300-400 g čerstvého ovoce (může být i mražené, ale musí se před tím rozmrazit – žena po porodu by neměla jíst moc studené) – doporučuju přidat i nějaké červené ovoce (jahody, maliny, borůvky, meloun…)
 • kousíček placenty (cca kolečko o průměru 3-4 cm)
 • pokud není ovoce dost vodnaté, doporučuji přidat ještě nějakou tekutinu třeba jablečný mošt

Vše rozmixujeme na jemné smoothie. A ihned konzumujeme. Případně je možné koktejl dosladit např. medem.

Koktejl je možné dělat opakovaně. Placenta vydrží v ledničce čerstvá cca 3 dny. Ideální dávkování je v prvních dnech si dát koktejl 3x denně. Tím se většinou zpracuje skoro celá placenta.

Jak ještě se dá placenta využít?

 • Doporučuji ještě z kousku placenty a pupečníku udělat tinkturu. To se prostě jen naloží kousek do vysokoprocentní lihoviny, doporučuji vodku nebo slivovici (či jinou kvalitní pálenku).
 • Dále je možné udělat homeopatika. Jejich výrobou se zabývají různé firmy v Německu i ČR. Stačí odeslat jim poštou kousíček placenty zakonzervované ve speciální k tomu určené lahvičce. Vaše porodní asistentka většinou tuto lahvičku může po dohodě nachystat.
 • Některé ženy si také z placenty nechávají udělat kapsle. V ČR existují různé odbornice, které si zavoláte domů, a ony vám kapsle za úplatu vyrobí. Osobně mám ke kapslím trochu odtažitý přístup. Přijde mi, že je logické placentu využít tak jako ostatní savci ihned po porodu (nebo v prvních dnech) ještě čerstvou plnou všech důležitých látek. Jakýmkoli sebešetrnějším zpracováním se cenné látky ničí (placenta by se z tohoto důvodu neměla mrazit ani vařit). Kapslovat placentu neuvařenou mi zase přijde mírně riskantní co se týče dlouhodobého uchování. Nicméně věřím, že se najdou ženy, pro které bude lákavější jíst placentu v kapslích než v koktejlu, takže proč ne 🙂 Důležité je dobře zvolit, kdo vám placentu zpracuje, protože i zde panují velké rozdíly v reputaci těch, které tyto služby nabízí. Osobně bych volila pouze opravdu certifikované odbornice na zpracování placenty.

Pokud ještě pořád váháte, zda je tohle cesta pro vás nebo ne, doplním, že placenta se již dlouhá léta využívá jako super přísada v kosmetickém průmyslu. Možná si ještě některé z vás vzpomenou na jelení lůj s placentou. No tak to je přesně tahle placenta 🙂 Nedávno jsem se synem musela na kožní a první reklama, kterou jsem v čekárně spatřila byla – hádejte – na úžasnou pleťovou masku z placenty (samozřejmě pekelně drahou) od jakési renomované kosmetické značky. Na plakátu naprosto vychvalovaly všechny úžasné regenerační přínosy látek, které jsou v placentě obsažené – klinicky ověřeno. Prostě díky placentě se doslova znovu narodíte, přinejmenším tedy v tomto případě vaše pleť 😉

Kamarádka si tehdy koktejl moc pochvalovala. A dokonce mi dala ochutnat. Byl to moment trochu zvláštní. Ale okusila jsem a byl opravdu lahodný. Od té doby jsem ho začala nabízet ženám po porodu a budete se možná divit, ale většina si ho dá a velmi si ho chválí.

Čeho si všímám opravdu markantně je to, že:

 • ženy mají velmi brzy velké množství mléka
 • ženy velmi brzy po porodu přestávají krvácet
 • velmi dobře se jim stáhne po porodu děloha
 • mají spoustu energie (takže je někdy musím přemlouvat, ať přeci jen aspoň týden po porodu odpočívají)
 • nejsou chudokrevné
 • rychle se hojí (pokud byly poraněné)

A kdyby náhodou chtěl ochutnat i váš partner, tak mu klidně dejte, pro muže je prý placenta skvělá na potenci 😉

Tak vám doporučuju, zkuste to, za zkoušku nic nedáte a nejhorší, co se může stát, je, že koktejl prostě nedopijete 🙂

Doporučuji také případně zmínku o zpracování placenty zanést do vašeho porodního plánu. Jak napsat porodní plán se můžete inspirovat zde>>

Jo a ještě než ženám udělám koktejl, tak placentu ještě celou i s pupečníkem obtisknu na památku na papír. Vznikne tak krásný obraz stromu. Ne nadarmo se placentě říká Strom života.

autorka článků na blogu