V dřívějších dobách bylo běžné, že než dívka dospěla do věku, kdy poprvé otěhotněla, měla už mnoho zkušeností s péčí o malá miminka. Rodiny žily často pohromadě a měly mnoho dětí. Dívky tak od mala vnímaly, jak se maminka stará o jejich maličké sourozence a samy s péčí o ně musely pomáhat. Když pak držely po porodu v rukou své miminko, věděly přesně jak se o něj postarat. Dnes je tomu často tak, že naše vlastní miminko je první novorozenec, kterého, kdy držíme v rukou. V ledasčem pak tápeme a máme to náročnější než naši předci. Na druhou stranu máme mnoho vychytávek, které zase oni neměli. Pojďme se tedy spolu podívat na to, co nás v prvních dnech při péči o miminko může zaskočit a jak si s tím poradit.
V prvé řadě je potřeba říct, že miminka toho zas tak moc nepotřebují.
To nejdůležitější je pro ně těsná blízkost rodičů (ideálně tělo na tělo), kojení kdykoli miminko potřebuje, teplo a občas přebalit. V podstatě můžeme říct, že optimální péče o miminko v prvních dnech vypadá tak, že je zachumlané s mámou v posteli, na jejím těle, blízko prsa, ke kterému se může připojit kdykoli potřebuje. Tak se cítí v bezpečí a prožívá jemný přechod z těsné blízkosti, kterou zažívalo s mámou v děloze. Postupem času bude samostatnější a samostatnější, ale že začátku než získá důvěru ve svět a zvykne si na život mimo mámino tělo, potřebuje ji mít stále nablízku. Což je dobré i pro mámu, jejíž tělo se potřebuje zregenerovat po porodu a neřešit nic jiného než miminko. Tomu je potřeba přizpůsobit péči o domácnost. A to je nejlepší prevence všech problémů.
Vznikají pokud je miminko příliš dlouho ponecháno v mokré nebo pokakané plence. Proto je dobré vnímat projevy miminka a pokud se vykaká ihned ho přebalit. Doporučuji také vybrat vhodnou mastičku na zadeček. Já pro své děti používala měsíčkový krém na opruzeniny od Welledy funguje doslova zázračně. Pokud je miminko opruzené, doporučuji hodně ho větrat tzn. nechat v teple rozbalené bez plenky. Mnoho žen si také chválí používání mateřského mléka (nikoli umělého) na zarudlá místa. Stačí pár kapek „poťupat“ na postižené místo.
Pokud vaše miminko trpí na opakující se opruzeniny doporučuji zjistit si více o bezplenkové kontaktní metodě, která je skvělá také pro miminka, která trpí bolestí bříška při vyprazdňování. Ptala jste se někdy sama sebe jak to lidé dělali dříve než měli plenky? Nebo jak to dělají domorodé národy? Používají právě bezplenkovou metodu, která je pro miminka nejpřirozenější.
Jinak zvaný kontaktní dermatitida, bývá reakcí na přechod z prostředí plodové vody v děloze na souš. Miminko může mít na kůži různé pupínky a zarudlé oblasti. Opět zde může velmi pomoci mateřské mlíčko, které se nakape na postižené oblasti. MM je velmi hojivé a protizánětlivé a má optimální pH, takže ho doporučuji jako metodu první volby. Někdy pomáhá také koupel v heřmánkovém čaji. Je vhodné zamyslet se nad tím, zda miminko nedráždí například používaná kosmetika (optimálně by na novorozence měla být přírodní a ideálně jedlá tzn. používat například mandlový olej na péči o pokožku), prácí prostředky (doporučuji eko a neparfemované), či materiál oblečení (doporučuji přírodní materiály jako je bavlna, len, merino vlna či konopí). Někdy mají děti zarudlá opocená místa tzv. potničky, pak je potřeba hlídat, aby byly adekvátně teple oblečené tedy ne moc ani málo.
Je do určité míry normální. Pokud miminko hezky přibírá není potřeba ho řešit. A určitě to není důvod pro omezování kojení nebo dělání uměle prodloužených rozestupů mezi jednotlivými kojeními, jak bohužel ještě dnes mylně doporučují někteří pediatři. Důležité je, aby miminko blinkání nevdechlo, proto pokud je chvíli ponecháno bez dozoru, mělo by být na boku nikoli na zádech, aby případně ublinknuté mlíčko vyteklo ven z pusinky. Ublinkávání se většinou postupně samo upraví, jak dozraje záklopka mezi žaludkem a jícnem.
Může mít více příčin a jsou i odborníci, kteří tvrdí, že jde spíše o únavu a přehlcení podněty než o bolest bříška. Každopádně zde přichází v úvahu několik skutečností, které mohou způsobovat neutišitelný pláč miminek většinou ve večerních hodinách. Jako první bych zkontrolovala kojení, tedy zda miminko přijímá dostatek mléka tak často jak potřebuje. Dále bych prověřila zda miminko kolikovitou bolestí bříška nereaguje na podávání vitaminu D v přípravku Vigantol. Ten je u nás hojně předepisován ačkoli obsahuje o 25% větší dávku než je maximální doporučená dávka pro novorozence uznaná Americkou pediatrickou společností, která přímo varuje, že vyšší dávky vitamínu D způsobují u novorozenců koliky. Doporučuji proto vybrat jiný přípravek, který obsahuje maximálně 400IU v jedné kapce. (Vigantol má 500 IU v jedné kapce). Pokud miminko trápí bolení bříška před tím než se vyprázdní, zkusila bych bezplenkovou komunikační metodou, kdy maminka sleduje signály miminka a ve chvíli, kdy se potřebuje vykakat tak ho zvedne do vzpřímené polohy a nožičky mu přitáhne k bříšku takže se miminko vyprazdňuje v podstatě v poloze jako v podřepu, což je nejpřirozenější.
Někdy ze všeho nejlépe funguje vychytat čas kdy na miminko kolika přichází a cca půl hodinky předem dát miminko do šátku či kočárku a jít s ním na procházku kde usne.
Kolem koliky panuje také spousta mýtů. Například se můžeme setkat s doporučením, ať děláme mezi jednotlivými kojeními delší pauzu, aby se nesmíchalo natrávené a čerstvé mlíčko, což je úplný nesmysl. Toto doporučení nemohu podpořit.
Po přechodu z prostředí plodové vody do vzdušného prostředí, kde miminko dýchá nosem se můžeme setkat s tím, že jemné sliznice v nose vysychají a otečou a miminku chrčí v nosánku. Nejlepší řešení je nakapat do nosíku pár kapek mateřského mléka, což sliznice zklidní a zvlhčí. Pokud žena nemůže kojit, prodávají se v lékárně přípravky na bázi fyziologického roztoku, které slouží k ovlhčení nosní sliznice.
V prvních dnech po narození některým dětem slzí očička a zahnisavaji oční koutky. Zde se mi opět osvědčuje vykapat do očí miminku pár kapek mateřského mléka a oči jím vyčistit případně mohou posloužit světlíkové kapky (z byliny Světlík lékařský). Rozhodně doporučuji vyhnout se proplachování slzných kanálků u lékaře. Tato metoda je pro děti velmi bolestivá a traumatizující a velmi málo efektivní, spíše z mé zkušenosti problém zhoršuje. Ačkoli se do dvou měsíců věku vůbec nedoporučuje, přesto ji někteří lékaři předepisují zcela nepochopitelně i novorozencům.
U obojího jde o normální projev. Škytá už miminko v bříšku. Důležité je zkontrolovat, že je miminko v teple a neškytá ze zimy. Někdy pomáhá, když se škytající miminko napije z prsu, někdy nepomáhá nic. Ale rozhodně není čeho se bát. U nepravidelného dýchání je opět potřeba vědět, že není miminku zima. Pokud se děťátko jinak chová normálně a hezky se hlásí o prso a aktivně saje a v pohodě dýchá u kojení, pak to pravděpodobně není nic co by bylo potřeba řešit. Pokud miminko dýchá nepravidelně a do toho ztrácí barvu nebo nezvládá koordinovat dýchání a sání u kojení poradila bych se s lékařem.
Ať už se jedná o bolestivé bradavky vlivem nesprávného přikládání miminka k prsu nebo pocit že miminko nepřijímá dostatek mléka či jiné potíže, vždy doporučuji obrátit se na zkušenou porodní asistentku nebo laktační poradkyni, která přijede přímo k vám domů a na kojení se podívá a řekne vám co a jak.
Ne vždy se vrací ženy s porodnice s dobrými návyky v péči o miminko. Někdy si vyslechnou množství protichůdných rad a mají v tom spíše chaos.
Proto je skvělé zajímat se o to, jak pečovat o miminko, ještě před porodem.
Doporučuji vybrat předporodní kurz, který se věnuje nejen porodu, ale i tomu co přijde po něm, tedy kojení a péči o miminko. Velmi užitečné je mít svou porodní asistentku nebo dulu, se kterou můžete všechny otázky ohledně péče o miminko probrat již v těhotenství a po porodu za vámi přijde domů a doladíte, co bude potřeba.
Zvlášť v křehkém období šestinedělí je skvělé mít jednu styčnou osobu, která vás provede všemi jeho nástrahami, na kterou se kdykoli ve dne v noci můžete obrátit a vědět, že na to nejste sama.