Co mě nejvíc fascinuje na vývoji miminka v bříšku?

Jestli mě něco na vývoji miminka v bříšku fascinuje, tak je to fakt, že svým vývojem vlastně kopíruje celou evoluci.

Nejprve je jen jednou jedinou buňkou, tak jako kdysi dávno na prvopočátku života na této planetě. Tato buňka se asi tři hodiny po oplodnění začne dělit. Než miminko zhruba po týdnu doputuje z vejcovodu, kde dochází k oplodnění, do dělohy, kde se uhnízdí, vypadá zárodek miminka jako „červíček“ jako první mnohobuňěčné organismy v moři. Taky miminko v podstatě od této chvíle prožívá svůj růst v takovém soukromém moři, plodová voda, ve které děťátko plave až do porodu je totiž mírně slaná.

Z počátku je zárodek miminka kryt obalem, který připomíná skořápku vajíčka, ze které se před uhnízděním do stěny dělohy musí embryo „vylíhnout“ jako třeba pravěcí plazi. Miminko je z části vyživováno žloutkovým váčkem (což zase známe od plazů či ptáků). Postupně během tří měsíců převezme plně jeho výživu placenta.

Nejprve tělíčko miminka připomíná tvorečka podobného „mořskému koníkovi“, má hlavovou část a zbytek těla připomíná ocásek. V této chvíli na přelomu prvního a druhého měsíce má miminko již prvotní nervovou soustavu a formuje se srdíčko. Nejspíš někdy v této fázi již miminko něco cítí i když je velmi těžké představit si co – pravděpodobně reaguje na otřesy, které vnímá celým tělíčkem. Později se z tělíčka zformují ruce a nohy a také pohlaví. Do této chvíle bylo miminko v podstatě „bezpohlavní“ – holčičky i chlapečci vypadají ze začátku úplně stejně, až pak vlivem hormonů se pohlaví formuje do dívčího nebo chlapeckého vzhledu a funkce (vaječníky mají stejný genetický základ jako varlata, klitoris má stejný základ jako penis…).

Na konci druhého měsíce již vidíme na ultrazvuku srdíčko, miminku se formují základy obličeje a mléčných zoubků. Na počátku třetího měsíce již má děťátko základy svalů a kostí a ve třetím měsíci se již dost pravděpodobně hýbe, jen maminka ještě tyto drobné pohyby miminka velkého zhruba jako malá švestka nemůže cítit. Na konci třetího měsíce, už je z miminka tvoreček podobný člověku. Všechny orgány a části těla mají položený svůj základ. Miminko začíná pít plodovou vodu a čůrat.

V pátém měsíci je kůže děťátka pokryta jemnými chloupky a připomíná tak malou opičku. Teď už pravděpodobně pohyby miminka cítíte. A vaše miminko vás brzy začne slyšet. Zbytek těhotenství mu bude dělat nerozlučného společníka tlukot Vašeho srdce. Děťátko si cucá palec a trénuje tak na kojení. Pokud chcete znát pohlaví svého miminka, již by mělo být dobře vidět na ultrazvuku. V tuto chvíli už mají ještě nenarozené holčičky ve svých vaječnících všechna vajíčka, která začnou později v pubertě dozrávat. Takže to, co děláte pro své zdraví má vliv nejen na miminko ve Vašem bříšku, ale i na Vaše budoucí vnoučátka.

V šestém měsíci miminko rozeznává různé chutě plodové vody, která se mění podle toho, co zrovna jíte. Děťátku se vyvíjí zrak a reaguje na světlo a tmu. A také na dotyk. V sedmém měsíci si miminko již bezpečně pamatuje Váš hlas. Občas může mít škytavku. Kdyby se teď narodilo má velké šance, že to zvládne. Ve Vašich prsou se již začíná tvořit kolostrum – první mléko. Plíce se připravují na dýchání, ve střevech se tvoří první stolice zvaná smolka.

V osmém měsíci už je miminko téměř hotový človíček, který přibývá na váze a tvoří se mu větší množství podkožního tuku. Na konci devátého měsíce je miminko připraveno se narodit. Jeho trávící soustava je připravená přijímat Vaše mateřské mléko, plíce jsou přichystány na první nádech. Lebeční kosti jsou spojeny měkkými chrupavčitými švy, aby se hlavička miminka při porodu mohla přizpůsobit vašim porodním cestám. V krvi miminka kolují kmenové buňky a protilátky od matky. Zázrak je téměř dokonán.

Teď už jen dát důvěru svému tělu, že tak, jak dokázalo bez Vašeho úsilí a kontroly poskytnout bezpečný prostor pro vývoj miminka, stejně tak dokonale a bezpečně dokáže miminko přivést na svět. 

Pro spoustu tipů pro krásný hladký porod mrkněte na můj e-book Podrobný průvodce hladkým porodem

autorka článků na blogu