Jak je to s tím dýcháním u porodu?

Rozhovor pro časopis Maminka

1. Dýchání u porodu – opravdu je tak důležité na něj myslet ještě před porodem a trénovat ho?

Myslím si, že není vůbec nutné dýchání nějak trénovat. Dýchat umíme od narození a dýchání se přirozeně mění podle aktivity, které se zrovna věnujeme. Nikdo nás neučí, že když běžíme máme dýchat rychleji a když usínáme máme dýchat pomaleji a přesto to tělo ví a stejně je to i s porodem. Ženy instinktivně dýchají tak, aby miminko mělo dostatek kyslíku. Není vůbec vhodné, aby ženě při porodu kdokoli jakkoli zasahoval do dýchání a říkal jí že má dech zrychlit nebo zpomalit, takové vedení by mohlo způsobit nedostatek kyslíku pro miminko.

Existují zároveň určité relaxační metody pro snadnější porod, například hypnoporod, které z velké části staví právě na dechových technikách, které se můžete naučit předem. Osobně si ale myslím, že je ženy stejně využívají instinktivně aniž by o nějakém hypnoporodu věděly. Základem těchto technik je dýchat pomalu pokud možno nosem a uvolnit se s výdechem.

2. V čem nám správné dýchání při porodu může pomoci?

Pokud žena dýchá tak jak potřebuje, pak má miminko dostatek kyslíku a žena zároveň velmi dobře zvládá porodní stahy, dýchání jí pomáhá uvolnit se.

3. Jaké techniky dýchání při porodu svým klientkám doporučujete, učíte je? Liší se způsob dýchání v jednotlivých dobách porodních?

Své klientky dechové techniky neučím. Říkám jim, že mají dýchat tak, jak je jim příjemné, že se nemají nijak omezovat. Pokud někdo skutečně pro svůj klid potřebuje znát nějakou techniku, tak říkám ať dýchají co nejpomaleji a snaží se s dechem co nejvíce uvolnit. Když o ženy pečuji při porodech někdy jim jen připomenu:“dýchej, uvolni se, pusť všechno s výdechem…“

Dýchání se přirozeně liší v jednotlivých dobách porodních. Ze začátku ženy většinou dýchají úplně normálně, později dech prohloubí a v určité fázi porodu k dechu začnou přidávat i zvuky. Při průchodu miminka porodními cestami pak často dýchání mezi tlačením zrychlí .

4. Když má maminka techniky naučené, ale bojí se, že je při porodu zapomene/nebo jí nakonec nebudou vyhovovat, má se toho děsit? Nebo nás příroda sama navede..?

K porodu není potřeba znát žádné techniky, ničeho se neděste 🙂 Naopak, při porodu by žena ideálně vůbec neměla přemýšlet, natož se snažit o nějaké techniky, ideální je úplně ztratit hlavu a nechat tělo pracovat. Kočky také nechodí na předporodní kurzy a neučí se žádné techniky dýchání a přesto rodí snadno a hladce…

Příroda nás vede, důležité je jí nerušit.

5. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se v dýchání při porodu můžeme jako rodičky dopustit? (zádrže dechu, nebo když dýcháme tak, že se nám až motá hlava..?)

Největší chyba je moc se kontrolovat. Určitě není dobré dlouho zadržovat dech. Světová zdravotnická organizace dokonce uvádí, že řízené tlačení, kdy zdravotníci ženu nutí na dlouho zadržet dech je jednoznačně škodlivá technika a neměla by se vůbec používat, protože ohrožuje přísun kyslíku k miminku. Když žena dýchá tak rychle, že se jí z toho točí hlava, znamená to, že se bojí a je potřeba jí podpořit, posílit jí, že to zvládne, pomoci jí se zklidnit, když se uklidní psychicky uklidní se i dýchání.

6. Některé zdroje tvrdí, že tzv. psí dýchání je neefektivní a zbytečně unavuje, co si o tom myslíte?

Ano, s tím souhlasím. Psí dýchání ženě bere energii a zbytečně ženu rozrušuje. Ve chvíli, kdy by měla být co nejvíce uvolněná je nucená co nejrychleji povrchně dýchat, to jde úplně proti sobě.

 7. Kromě dýchání může ženám pomáhat i zvukový projev – křik, zpěv, říká se, že když se otevítá hrdlo nahoře, otevírá se i dole, souhlasíte?

Přesně tak, jak v hrdle nahoře tak i dole. Je dobré když žena může libovolně vydávat zvuky, když má uvolněnou čelist a vydává spíše hluboké tóny, při kterých je krk hodně otevřený… Některým ženám ovšem vydávání zvuků dobře nedělá a tak by se do toho neměli nutit, nic co je na sílu porodu nepomáhá.

Vše co ženu ruší porod brzdí, vše co ženě pomáhá uvolnit se porodu prospívá.

Tagy:
autorka článků na blogu