Jak se menstruace stala mým oblíbeným časem v měsíci?

Pro nás, které jsme vyrostly v době, kdy se menstruaci říkalo „krámy“, je možná tenhle název článku trochu překvapující nebo dokonce pobuřující. Pro mnohé ženy však dnes už zas takovým překvapením vlastně není a to je super. Super, že si ženy čím dál více uvědomují dary, které nám toto období může přinést.

Ale nebylo tomu tak vždy.

A mnohé z nás musely ujít kus cesty, aby nakonec mohly přijmout svou menstruaci jako něco, co má úžasný pozitivní potenciál.

Když se řekne „krámy“, představím si nějaké haraburdí, které je vlastně na obtíž. A přesně tak možná ještě stále mnoho žen „své dny“ vnímá. Označení „mé dny“ mi přijde namísto toho vlastně naprosto dokonalé. A přesně v tomto duchu menstruaci dnes vnímám. Jako své dny. Dny pro mě. Dny, kdy mám možnost se zastavit a odpočívat.

A v duchu kopírovat přesně to, co se děje v mém lůně – loučit se s tím starým, co už nemůže dobře sloužit a dělat prostor pro to nové. Protože jen takhle můžeme být zdravé a plodné, a to nejen fyzicky, ale i duševně. I naše hlava potřebuje jednou za čas vše pustit a udělat si prostor na to, co má přijít…

Co se vám vybaví, když se řekne menstruace?

Dříve, než se mi narodila první dcera, bych vám odpověděla: „Bolest, pocit špinavosti, únava, nafouklost, oteklost, křivda (jakože to muži nemají, a proto se mají dobře), nespolečenskost, neschopnost a možná mnoho dalších v podstatě negativních slov…“

Dnes se mi vybavují slova úplně jiná: „Regenerace, zastavení se, očista, obnova, nabrání sil, bytí sama se sebou, odpočinek, hýčkání…“

Z pohledu porodní báby vnímám mnoho podobností mezi menstruací a porodem. Ona totiž menstruace je svým způsobem takový úplně malilinkatý porod, nebo je mu alespoň dost podobná. Na konci menstruace nás však nečeká miminko, ale narodí se nám nový měsíc, do kterého můžeme vkročit s čistým štítem.

Tady vám nabízím několik tipů, které mně osobně pomohly, aby se menstruace stala mým oblíbeným obdobím v měsíci:

10 tipů jak prožít menstruaci ve spokojenosti, jako posilující období, na které se budete těšit

1. Počítejte s ní – a to myslím doslova. Vezměte si diář a počítejte, na které dny vám vychází přísší menstruace. Naučte se plánovat si na tento čas odpočinkové období, přiznejte jí její místo ve vašem životě. Pokud máte pravidelný cyklus, bude to snazší, protože budete přesně vědět, které dny v diáři si příští měsíc proškrtnout a nedávat si na ně pokud možno žádné důležité nebo náročné schůzky, úkoly ani povinnosti. Pokud pracujete sama na sebe, můžete to mít snazší, ale věřím, že i zaměstnané ženy, když uznají, jak důležitým obdobím menstruace je, najdou cesty, jak se v tomto období nepřetěžovat a jejich tělo i mysl jim to více než bohatě vrátí.

2. Zachumlejte se, dovolte si (aspoň první dva dny) opravdu se válet v posteli – v teple, klidu, dopřát svému tělu skutečný oddych. Jak fyzicky tak psychicky. Zalézt do své ulity a užívat si chvíli blahodárných účinků samoty. Dokonce to možná nebude ulita, ale kukla, do které na jedné straně vleze housenka a za pár dní z ní vyletí motýl, každý měsíc, wau no neberte to 🙂

3. Dopřávejte si výživné jídlo a hodně tekutin – v zimě si uvařte pořádný vývar a lahodný čaj. V létě ovocné šťávy, kokosovou vodu a lehké polévečky. Podpořte své tělo přísunem dostatečného množství bílkovin a železa v potravinách.

4. Odlište toto speciální období od ostatních dní něčím viditelným. Nemusíte hned chodit celé ty dny celá v červeném. Ale můžete třeba mít své oblíbené pyžamo, které nosíte vždy při menstruaci. Já mám prsten s červeným kamínkem, který si dávám vždy výhradně jen v tyto dny, abych nezapomínala na jejich výjimečnost.

5. Opečujte své bříško – podobně jako po porodu je v době menstruace výhodné, aby bylo bříško v teple a fyzicky podpořené = podepřené. Proto doporučuji ovinovat si ho šátkem. Můžete mít svůj šátek, který používáte speciálně při menstruaci. Můžete bříško také masírovat vonnými bylinnými oleji (které mohou pomoci uvolnit se) a nebo bylinnými masážními koulemi.

6. Hýčkejte se bylinkami a vůněmi – kromě bylin v masáži, můžete také pít bylinné čaje podle toho, jak vaše menstruace probíhá (jiné byliny budou vhodné u silné menstruace, jiné u slabého krvácení, jiné u dlouhých cyklů a jiné u krátkých cyklů…, pozor na univerzální recepty a návody). Možnosti využití bylin je ještě více, pokud vás trápí bolesti, můžete zkusit bylinné obklady z klasického bylinného výluhu a nebo z hydrolátů. Vůně nám pomáhají nejen s fyzickými potížemi, ale také harmonizují psychiku a přináší příjemnou náladu. Využít můžete i bylinnou koupel. (Osobně jsem toho názoru, že pokud je to ženě příjemné, není problém, aby se v období menstruace koupala.)

7. Važte si své krve, zacházejte s ní s láskou. Nemyslím tím, že byste s ní zrovna musela hned zalévat květiny, i když i to je krásný způsob, jak s ní naložit. Ale především to myslím tak, že je dobré nezacházet s ní s odporem. Zkuste to v sobě nastavit tak, že to není fuj, ale že je krásná. Už jste se někdy zamysleli nad tím, jak nádherně červenou barvu vaše krev má, jak živou a šťavnatou? Kolik odstínů vaše tělo dokáže?

8. Buďte k sobě citlivá a laskavá. Vnímejte, co se ve vás odehrává fyzicky i psychicky. Zeptejte se sama sebe, co bych potřebovala, abych se cítila dobře? A pokud to jen trochu jde, dopřejte si to. Můžete si své myšlenky i zapisovat. Což takhle si založit menstruační deník? Může být velmi zajímavé číst pak po sobě, jak se měsíc od měsíce proměňujete a posouváte. Nebo naopak žijete stále podobná témata.

9. Vnímejte měsíc, tedy Lunu – Luna byla odpradávna propojena s ženským cyklem. V jaké fází je měsíc, když vy jste ve své měsíční fázi? Naučte se vnímat sama sebe jako součást něčeho většího, co nás přesahuje, kde je vlastně vše propojeno a vše se vším souvisí. Je to krásný pocit cítit své místo ve světě. Kolik žen na světě asi zrovna právě menstruuje? Není to úžasné? Příliv a odliv souvisí s Lunou podobně jako měsíčky, věděla jste to…? Nádech, výdech, měsíc couvá a dorůstá… odpočinek a aktivita, uzavření se do sebe a expanze… Cítit tenhle pohyb a nechat se unášet znamená žít. Hlavně nechtějmě být pořád stejné, stejně výkonné…

10. Po skončení menstruace oslavte vstup do nového měsíce malým osobním rituálem – tím může být třeba sauna nebo napářka nebo cokoli, co vám pomůže uvědomit si, že očista skončila, a nový měsíc je tu.

+ vlastně bych měla ještě napsat: udělejte si to podle sebe, protože žádné univerzální recepty stejně nefungují. Ten můj seznam je prostě jen takový nástřel, který funguje mě. Pro sebe si nabídněte, co vám bude sloužit a ostatní klíďo zapomeňte 🙂

Inu milé ženy, ze srdce nám všem přeji, abychom měly možnost dopřát si své dny, prožít je v klidu, pohodlí a spokojenosti! Protože to je jeden ze skvělých způsobů, jak pečovat o své zdraví, plodnost a životní energii 🙂

autorka článků na blogu