K čemu je při porodu plodová voda a proč jí miminko potřebuje co nejdéle?

Plodová voda je slaná tekutina, která obklopuje miminko v děloze. Když se tvoří placenta, vytvoří se také kolem miminka plodové obaly – dvě tenké blány, které mimo jiné vytváří i onu plodovou vodu. Můžeme si to představit tak, jako by miminko plavalo v takovém tom nafukovacím balónku z poutě vyplněném vodou, umístěném do dělohy. Když přijde ten správný čas, blány prasknou a voda začne vytékat ven.

No jo, jenže, kdy je ten správný čas, aby se tohle stalo? A k čemu tam ta voda vůbec je?

Život vznikl v moři a stejně jako první formy života na Zemi, i první stádia života našeho bytí jsou spjata se slanou vodou. V tomto případě vodou plodovou. Ta spolu se zmiňovanými blánami miminku nejen poskytuje optimální podmínky pro vývoj, ale jednoduše ho chrání.

Vždycky mě fascinuje, kolik různých mechanismů lidské tělo vytvořilo, aby vše hladce fungovalo, aby těhotenství i porod byl bezpečný proces.

Tak například. Jedním z největších rizik pro vyvíjející se plod jsou infekce. Proto lidské tělo obalilo miminko nejen dělohou, ale také uzavřenými blanami, aby se k němu žádná infekce neměla kudy dostat. Jako bonus přidalo ještě hlenovou zátku, což je skutečně takový hlenovitý špunt, který se v průběhu těhotenství vytvoří v děložním hrdle, tak aby ho zacpal a děloha byla zcela nedobytná.

Plodová voda zase poskytuje mechanickou ochranu před poškozením miminka různými nárazy a tlaky. Protože, jak všichni víme z fyziky, kapaliny na rozdíl od plynů vlivem tlaku nemění svůj objem. Prostor pro miminko v děloze proto zůstává díky plodové vodě pořád stejný.

No dobře, řeknete si možná. Jasně, v těhotenství musí být miminko v děloze dobře obaleno, protože je křehké, tak aby se nepoškodilo a nedostala se tam infekce, ale při porodu?

No při porodu přeci zrovna tak.

Pokud plodová voda odteče takzvaně předčasně, tedy ještě předtím, než začnou kontrakce, je právě rozvoj infekce nejčastější komplikací.

V našich podmínkách proto často v takovém případě ženy v porodnicích dostávají preventivně antibiotika (s čímž tak úplně odborně nesouhlasím, ale o antibiotikách někdy příště) a spěchá se na to, aby se miminko nerodilo moc dlouho. Miminka, kterým voda odteče až na závěr porodu, mají v tomto ohledu velkou výhodu.

Dokud voda neteče, je riziko infekce stejně nízké jako kdykoli jindy v těhotenství.

Nejde ovšem jen o infekci. Druhou důležitou funkcí celého systému obalů a plodové vody je ochrana mechanická. A věřte, že porod je okamžikem, kdy je miminko nejvíce ohroženo mechanickým poškozením. Jen si vemte, jak to musí být náročné, hlavičkou rozevřít porodní cesty a prošroubovat se jimi ven… A pak si představte, že se do porodních cest miminko necpe hlavičkou, ale nejprve porodní cesty rozevírá onen vak blan plný vody před hlavičkou a až pak samotná hlavička. Pokud jsou před hlavičkou tekutiny, hlavička je chráněná proti otlačení.

Možná jste někdy viděli fotky miminek ihned po porodu, která měla zvláštní velkobouli na hlavičce. Tomu se říká porodní nádor.

Nemusíte se bát, ve skutečnosti to není žádný nádor, ale jen otlačenina od toho, jak se hlavička miminka příliš dlouho tlačila do porodních cest bez ochrany plodových obalů a vody. Nádor se většinou během pár hodin vstřebá, ale někdy po něm ještě zůstane nepěkná modřina.

Tak a teď už je to vše jasné. Plodová voda a blány miminko při porodu chrání před infekcí a otlačením hlavičky. Pro miminko je nesmírně výhodné, tuto ochranu mít co nejdéle. To lidské tělo velmi dobře ví a tak je to fyziologicky zařízeno tak, že pokud se do porodu vůbec nezasahuje, odtéká plodová voda ve většině případů (75 – 90 %) až ve chvíli, kdy je žena úplně otevřená, má nutkání tlačit a miminko již je velmi nízko v pánvi, takže je jasné, že se brzy narodí. Dokonce se uvádí, že se až 4 % dětí rodí v plodových obalech. Tedy tak, že blány vůbec neprasknou a miminko se rodí i s nimi v plodové vodě, jako takový balíček. Toto je velmi běžné u jiných savců (kdo má třeba kozy nebo ovce, dobře ví ;-).

Jenže pozor. To ještě není všechno. Neporušené plodové obaly a plodová voda mají ještě více pozitivních efektů a výhod. Pro miminko ještě tu, že jsou velmi kluzké, a tak když v porodních cestách rotuje, daleko lépe mu to jde. Když tam blány a voda není, tak to “drhne“.

Když se voda v porodnici “pustí“ v nevhodnou dobu, může to tuto vnitřní rotaci negativně ovlivnit.

Plodová voda (a s ní blány) má několik výhod i pro maminku. Pro rodící ženu je mnohem méně bolestivé, pokud porodní cesty rozevírá měkký a kluzký vak blan, než tvrdá vlasatá hlavička miminka. Ta prostě víc drhne a tlačí.

Když se miminčí hlavička rodí v blanách a voda odtéká až na úplně poslední chvíli, je také statisticky méně porodních poranění ženy. Protože blány mírně brzdí průchod hlavičky a ta nevystřelí tak rychle a ženu nepotrhá. Navíc, když voda odteče na poslední chvíli, tak poševní vchod v podstatě lubrikuje a tím opět usnadňuje průchod hlavičky.

Podtrženo sečteno, příroda opět byla velice moudrá, když to tak nadezajnovala, aby plodová voda přirozeně odtékala až na úplném konci porodu. Protože voda a blány mají při porodu nezastupitelnou funkci. A díky nim je porod hladší a jednodušší.

No a co když voda odteče na začátku porodu sama od sebe? Tak holt miminko i maminka o tyto bonusy přijdou a budou to mít trochu těžší.

Pokud ale máme možnost se rozhodnout, zda vodu nechat pustit uměle protržením vaku blan a nebo ne, přikláním se k variantě nechat to tak, jak to příroda vymyslela. 🙂

Na závěr si to tedy shrňme:

7 výhod toho, když plodová voda odteče až úplně na konci porodu:

  1. chrání celý porod miminko před infekcí
  2. chrání hlavičku před otlačením a poškozením mozku
  3. chrání porodní cesty před poraněním
  4. usnadňuje vnitřní rotaci hlavičky v porodních cestách
  5. lubrikuje porodní cesty
  6. otevírání porodních cest je pro ženu i miminko šetrnější
  7. chrání pupečník před utlačením a tím podporuje optimální zásobení miminka kyslíkem

Zda souhlasíte s umělým protržením vaku blan a puštěním plodové vody, nebo ji raději chcete nechat miminku co nejdéle, je jedna ze zásadních věcí, které můžete napsat do svého porodního plánu. Inspiraci pro jeho tvorbu najdete v mém e-booku zde>>

V e-booku se také dozvíte, proč se v porodnicích běžně plodová voda pouští, ve kterých výjimečných situacích to považuji za rozumné, a kdy naopak bych to nikdy neudělala… E-book si můžete zakoupit zde>>

Tagy:
autorka článků na blogu