Křížové bolesti při porodu

Když se žena připravuje na porod, často přemýšlí o tom, jak zvládne porodní bolesti.

V naší společnosti je běžné očekávat, že porod bolí. Kontrakce neboli děložní stahy může žena pociťovat jako tlak v podbřišku, v kříži či dokonce v kyčlích nebo stehnech. V některých jiných kulturách je však běžné, že ženy porodní bolesti necítí vůbec. Bolesti v kříži mohou souviset s polohou miminka v bříšku. To může být více nakloněné k páteři maminky, což způsobuje větší tlak do zad ženy. Proto je výhodné zeptat se ke konci těhotenství porodní asistentky či lékaře, v jaké je miminko poloze, zda není v tak zvané poloze posteriorní. Pokud zjistíte tuto polohu, je ještě možné pomocí cvičení a polohování miminko před porodem otočit do polohy příznivější. Pokud se při porodu chcete vyhnout křížovým bolestem, je dobré pobývat ke konci těhotenství hodně v poloze na všech čtyřech či v předklonu a odpočívat na tom bohu, kde má miminko nožičky. Ke křížovým bolestem jsou také více náchylné ženy, které zažívaly bolesti v zádech při menstruaci. Od bolestí v podbřišku se ty křížové mohou lišit kromě místa také tím, že jsou někdy mírně cítit i mimo kontrakce. Což je pro ženu náročnější, protože si mezi stahy méně odpočine. Naštěstí však křížové bolesti při porodu více než tři čtvrtiny žen nikdy nezažijí.

Pokud vás při porodu přeci jen křížové bolesti potkají, je mnoho způsobů, jak s nimi pracovat a ulevit si.

Jedním z nejúčinějších je volba vhodné polohy.

Rozhodně se vyhněte poloze vleže na zádech, která je jednak nepříjemná pro ženu a hlavně nevýhodná pro miminko. Zkuste polohu na všech čtyřech, na boku, v předklonu opřená o postel či muže, v kleku, v podřepu, polohu s mužem jako při ploužáku či obkročmo na židli či wc… Zkuste polohy střídat. Důležité je mít kolena hodně od sebe do stran,tak otevřete pánev a miminko bude moci lépe vstoupit do porodních cest. Pomáhá také rytmický pohyb, pohupování v bocích, vrtění pánví, chůze. Výborné jsou masáže v křížové oblati, které celkem jednoduše může u porodu provádět váš partner. Stačí si donést masážní olejíček, na trhu jsou dokonce oleje speciálně určené pro úlevu od křížových bolestí, například od Ingeborg Stadelmann, ve kterých jsou pečlivě vybrané byliny pro tento účel. Postačí však jakýkoli olej třeba olivový. Pokud máte ráda aromaterapii doporučuji heřmánek římský, levanduli v kombinaci s rozmarýnou (samotná levandule snižuje krevní tlak), růži či mátu. V některých porodnicích také nabízejí předem namíchané aroma oleje pro masáž, nebojte se na ně zeptat. Masáž se provádí krouživými pohyby v oblasti kříže. Důležité je říct partnerovi, jak silně má masírovat, aby to pro vás bylo příjemné. Některým ženám vyhovuje masáž při kontrakci jiným mimo ni. Někdy je úlevné, když vám muž na křížovou oblast tlačí rukou nebo ji promačkává v místě důlků po obou stranách páteře. Další možností je křížovou oblast nahřát. Teplo výborně uvolňuje, proto si do porodnice určitě vemte termofor nebo nahřívací pytlík s třešňovými peckami. Ten pak přiložte podle potřeby, pro upevnění se vám může hodit šála či dlouhý šátek. Velmi příjemná je teplá sprcha či ještě lépe vana. Partner vám sprchou může křížovou oblast nahřívat a krouživými pohyby proudem vody masírovat. Další účinnou technikou je, když vám partner při kontrakci stiskne boky, což pomůže otevřít pánev a miminko tak lépe klesne do porodních cest. V cizině je běžné aplikovat při křížových bolestech injekci sterilní vody do podkoží na čtyřech místech v oblasti křížové kosti. Tato metoda nemá žádné vedlejší účinky a je velmi účinná, můžete se proto zeptat, zda ji ve vámi vybrané porodnici nabízejí. Osvědčeným prostředekem nejen proti křížovým bolestem jsou dechové techniky a relaxace. Cílem je navodit stav co největšího uvolění, protože bolest je způsobená zatnutím určité oblasti. Doporučuji zkusit při kontrakci velmi pomalý dlouhý nádech a pak velmi pomalý dlouhý výdech, čím delší tím lepší, když se budete soustředit na dech, nebudete vnímat bolest. Uvolnění je možné podpořit také relaxační hudbou. Některým ženám pomáhá, když stah prozpívají nebo prohučí „hůůůů“. V dnešní době je čím dál více rozšířená metoda hypnoporodu, která díky určitým technikám pomůže k bezbolestnému porodu. Základ metody je v tom, že se ještě před porodem naučíte úplně uvolnit pomocí určitých představ a pomalého dýchání.

Mnohým ženám při porodu pomohly právě vizualizace, tedy představovat si něco příjemného, třeba chladivé mořské vlny, či příjemný pocit, který má člověk když leží na vyhřátém písku na pláži.

Dobré je dělat vše, co vám pomůže se uvolnit. Velmi důležíté jsou podmínky, v jakých porod probíhá, aby žena cítila bolest co nejméně, je potřeba, aby se cítila v bezpečí, aby byl respektován její stud, aby bylo v místnosti pokud možno šero, ticho a hlavně teplo. Uvolnit se, znamená nejen příjemně povolit svaly, ale také přestat porod kontrolovat, prostě ztratit hlavu a nechat tělo pracovat.

Pokud jste při prvním porodu zažila křížové bolesti, neznamená to, že vás to potká i u druhého a naopak, pokud jste u jednoho porodu kříž necítila, u druhého se vám to stát může. Již před porodem však můžete udělat něco proto, aby vás křížové bolesti nepotkaly. Plán číslo jedna je dobře se na porod připravit psychicky a dobře si vybrat, kdo Vás bude doprovázet. Když se totiž žena bojí, stáhne se a bolest je mnohem větší. Hladce a bezbolestně rodí ženy, které se na porod těší, jsou zvyklé fyzicky pracovat, důvěřují vlastnímu tělu a vědí, že ženy rodí děti, co svět světem stojí a není důvod, proč by to ony neměly zvládnout také.

Tagy:
autorka článků na blogu