Pamatujete, jak jsem nedávno psala o semináři s porodní bábou Marisou?
Tak mě napadá ještě jedna věc, kterou bych s vámi chtěla sdílet. Marisa má ke sdílení ten přístup, že je dobré, když se dobré informace šíří. Tak snad je to tak v pořádku, že to sem píšu a není to nějaké porušení autorských práv
Od té doby se jejich sláva rozšířila a mám pocit, že už se zde používají úplně ve velkém. Což je skvělé!
Pro ty, kdo se s nimi ještě nesetkaly – bylinky se spolu s jílem sypou po porodu na vložku a slouží k podpoře hojení porodního poranění, které není v takovém případě vůbec nutné šít, žena jen odpočívá – leží s nohoma u sebe a rána se s podporou bylin krásně sama během pár dní zahojí – viděla jsem to na vlastní oči mockrát a mám s těmito bylinkami výborné zkušenosti u žen, o které jsem pečovala. Dokonce i u opravdu velkých poranění (tam to trvá trochu déle, ale rána se krásně hojí bez nepříjemné jizvy).
Setkala jsem se už i s různými modifikacemi Marisina receptu, jak se u ústního předávání stává (možná omylem, možná záměrně). Každopádně jedna věc mi vrtala, hlavou. Totiž, že některé ženy šíří tento Marisy recept tak, že se má použít jíl namočený s vodou – tedy taková kašička z něj. Já si ale recept pamatovala a leta ho užívala s jílem v suché formě. A tak jsem se Marisy zeptala , jak to teda vlastně je, jak to používá ona. Zda jsem to nespletla.
Marisa mě utvrdila v tom, že se jíl v tomto receptu používá v suché formě. Tedy jíl v prášku se sype na vložku a na něj bylinky. Jeho funkcí zde je právě absorbování vlhkosti z očistků a tím napomíhání udržovat poranění v suchu, aby se nezanítilo, nemokvalo, nemnožily se v něm bakterie… Pokud by se jíl namočil, jednak by to bylo celé – příprava receptu – pro ženu po porodu mnohem náročnější a jednak by to neplnilo účel – tedy to vysoušení…
Takže jíl na sucho 😉
Díky Mariso!