O nástřihu, porodním poranění a jeho hojení

Rozhovor pro časopis Maminka

Jaká poranění hrozí ženě během porodu?

Většina žen, pokud na ně nikdo při porodu nespěchá, rodí bez poranění nebo jen s malými oděrkami. Jen asi 10% žen má nějaké větší poranění, které je pak potřeba zašít. V našich porodnicích se bohužel stále velmi často setkávíme se zbytečnými preventivními nástřihy, někdy až v 90% případů, což hodnotím velmi negativně, protože nástřih je opravdu velké poranění.

Jaká jsou poporodní rizika (inkontinence, sexuální problémy apod.)?

Pokud porod proběhne spontánně a tedy poranění není vůbec nebo má žena nějaké drobné poranění, rizika jsou velmi malá. Samovolně vzniklé trhlinky se velice dobře hojí. Věděli jste, že vagina je nejlépe se hojící místo na těle? Někdy, když o sebe žena po porodu dost nepečuje, může se oděrka zanítit.

Rizika nástřihu jsou poměrně velká. Nejen že je zde vyšší krevní ztráta, větší riziko infekce i inkontinence, protože rána je hlubší (Když se žena natrhne, většinou je poraněná jen kůže či sliznice, u nástřihu se přestřihne i sval). Ale hojení je mnohem delší a provázené mnohem větší bolestí než poranění stejného rozsahu vzniklé samovolně. To co vnímám jako nejhorší dopad je, že ženy zpravidla ještě dlouho po porodu vnímají v jizvě po nástřihu bolest při milování. Není výjimnkou že jizva je citlivá i několik let po porodu. S tím se u přirozených poranění většinou nesetkávám.

Je zapotřebí nechat si udělat nástřih hráze?

Určitě ne. Naopak. Z důvodů popsaných výše je jasné, že nástřih není prevence poranění, naopak je to zpravidla větší poranění než když se žena natrhne přirozeně a také se hůře hojí. Pro ženu nemá nástřih žádné výhody. Jediná situace, kdy bych volila nástřih je, pokud se miminku nedaří dobře a je tudíž nutné porod o pár minut urychlit.

Je to důležité pro zdravý porod miminka?

Rozhodně ne. Podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) má v ČR asi jen 2,5% všech dětí při porodu nedostatek kyslíku. V takovém případě je lepší udělat nástřih, aby se porod o pár minut urychlil. To je ale opravdu malé číslo. Pro všechny ostatní děti je nástřih naopak škodlivý. Protože pokud je hráz nastřižená, nemůže se o ní pří porodu hlavičky miminko dostatečně zapřít a dokončit porodní mechanismus. Nástřih také ztěžuje porod ramínek ze stejného důvodu. Navíc má negativní vliv i na kojení, protože ženy po nástřihu nemohou sedět, protože je to bolí a tak se pro ně kojení stává obtížnější. Protože buď sedí a bolí je to a nebo musí u kojení ležet a to ne každé mamince vyhovuje.

Jak můžeme předejít nástřihu nebo natrhnutí? (Můžeme pro to něco dělat už v těhotenství?

Velmi doporučuji masáž hráze. Jemnými krouživými pohyby masírovat kůži mezi vstupem do vaginy a konečníkem, jen z venku. Není potřeba nic masírovat vevnitř. Stačí k tomu obyčejný kokosový olej, nebo je možné koupit různé speciální aroma olejíčky přímo určené na masáž hráze. Začít mohou ženy klidně už v půlce těhotenství ale i později, každý den se počítá. Také doporučuji zbavit se vaginálního zánětu, pokud ženu v těhotenství trápí. Protože zánětem jsou tkáně zkřehlé a je tam vyšší šance že se žena při porodu poraní. Další věc, kterou také velmi doporučuji je cvičení s balonkem epi-no nebo aniball, které je vhodné od 36. týdne těhotenství. To ženu velmi dobře připravý na pocity spojené s „plností“ pochvy při sestupování hlavičky. Zároveň ženám pomáhá i psychicky vědomí, že když dokázal projít balonek, dokáže to i miminko. Vhodné je také jíst každý den lžíci lněného semínka, které pomáhá zvýšit poševní lubrikaci, takže pak při porodu miminko hezky vyklouzne ven.

Při samotném porodu doporučuju především minimalizovat vaginální vyšetření, aby se nesnižovala přirozené poševní lubrikace. Dále doporučuji vyčkat na spontánní odtok plodové vody, protože blány, ve kterých je voda a miminko zabalené jsou velmi kluzké a když se miminko tlačí do porodních cest v blanách zase lépe proklouzne než bez nich, kde vlasatá hlavička má mnohem více drhne. Při tlačení doporučuji spíše dýchat než tlačit jak o život, spíše se uvolnit a jen tak miminko pustit. Rozhodně je velice důležité zvolit dobrou polohu. Jako prevence poranění je výborná poloha na všech čtyřech nebo v kleku s oporou či na boku. Při průchodu hlavičky rozhodně nedoporučuju polohu v leže na zádech, která je vyloženě nebezpečná a ani v podřepu, který porod příliš urychlí a hlavička pak může vyklouznout moc rychle. Platí pravidlo čím pomaleji tím je to pro miminko i maminku šetrnější. Čím méně žena musí tlačít a čím více pomáhá gravitace, tím je to šetrnější. Výborné je také ve chvíli, kdy už se začně objevovat hlavička, nahřívat hráz teplým obkladem. Takže doporučuji vzít do porodnice pár žínek, které pak ve správnou chvíli namočíte do teplé vody. Je dobré napsat do porodního plánu že si přejete, aby při porodu porodní asistentka chránila hráz a že si nepřejete preventivní nástřih.

Jak se o sebe má žena starat po porodu (po nástřihu, natržení, jiném poranění)

Základ je dobrá hygiena. Žena by měla chodit ideálně po každém použití toalety do sprchy a poranění umýt. Nejméně pět krát děnně. Nebojte se sebe dotýkat a nebojte se použít mýdlo, nejlépe nějaké přírodní naparfemované, třeba olivové. Dále je velmi potřeba, aby poranění co nejvíce větralo, takže doporučuju dát si pod sebe v posteli savou podložku, dají se koupit ve zdravotních potřebách. A ležet na podložce bez kalhotek bez vložky, prostě větrat. Velice důležité je ze začátku než se rána zajizví nesedět. Předejdete tím tomu, že se stehy uvolní. Minimálně týden po porodu doporučuju opravdu ležet, aby se pánevní dno pěkně po porodu zase stáhlo.

Kdo má rád přírodní prostředky, je možné hojení podpořit obklady z dubové kůry. Ano to je kůra ze stromu dubu, která se povaří, ve vznilém vývaru se namočí obklad a přiložá se na poranění. Pomáhají také obklady z arniky, pokud je poranění nateklé. V tomto případě taky doporučuju vytvořit si mražené vložky – namočíte porodní vložky do vody, do které jste přidaly 10 kapek esenciálního oleje levandule a mokré vložky zamrazíte, ty pak přikládáte na poranění. Dobré je také mít ve sprše připravený desinfekční bylinný oplach – dáte do lahve vodu a 5 kapek tea tree a 5 kapek levandulového esenciálního oleje a tím se po osprchování ještě opláchnete. Výbornou zkušenost mám také se zeleným jílem, dá se koupit ve zdravé výživě či na internetu. Žena nasype asi 0,5cm vrstvu jílu na vložku a přiloží na poranění. Jíl vstřebává nečistoty, detoxikuje a je velmi hojivý. Před prvním milováním pak dororučuji jizvu alespoň týden masírovat, aby zvláčněla, K tomu doporučuju třeba ricinový nebo zase kokovový olej.

Může žena nějak dohledat informace ohledně porodnice, že se zde provádějí například preventivní nástřihy? 

To je bohužel složitější, protože většina porodnic tyto informace nezveřejňuje. Takže jediná cesta je ptát se třeba na dni otevřených dveří přímo v porodnici, nebo jim napsat e-mail s dotazem na tyto statistiky. Kvůli tomuto nezveřejňování dat dokonce Ústav zdravotnických informací dostal letos anticenu „Zavřeno“, udělovanou obecně prospěšnou společností Otěvřená společnost, usilující o transparentnost úřadů. Informace totiž nesděluje ani ministerstvo zdravotnictví ačkoli je k dispozici má. Ženy tak mají stížený výběr porodnice.

Může žena nástřih odmítnout, ať už během porodu nebo v nějakém svém porodním plánu? A je vůbec o nástřihu během porodu uvědoměna?

Ano samozřejmě. Věškeré zdravotní výkony lze provádět pouze se souhlasem pacienta. Zákon o zdravotních službách to definuje jasně. Takže cokoli žena nechce, nesmí být provedeno, ani nástřih ani jiné úkony. Někdy bohužel ženám nikdo neřekne, že se chystá udělat nástřih a žena se to dozví až po porodu. Což je samozřejmě nezákonné, ale bohužel se to děje. Proto je dobré mít v porodním plánu výslovně napsáno, že žena s nástřihem nesouhlasí. Případně je možné to vepsat do informovaného souhlasu, který žena před porodem v porodnici podepisuje. Také je dobré mít v porodnici doprovod, který dodržení porodního plánu ohlídá. A v případě, že někdo bez předchozího upozornění bere nůžky, je dobré zpozornět a připomenout, že si žena nástřih nepřeje. 

Tagy:
autorka článků na blogu