Bolest při porodu vnímá každá žena jinak, to je ovlivněno především psychikou. Čím méně se žena porodu bojí, čím více se dokáže uvolnit, tím méně porod bolí.
Porod jako takový je dokonalý proces, nedá se vylepšit, důležité je, ho nerušit, nepokazit zbytečnými zásahy.
Vše, co ženu při porodu ruší, co ji nutí přemýšlet a reagovat, porod brzdí a způsobuje větší bolest. To je velice důležité si uvědomit. Vše, co vám pomáhá uvolnit se, mírní bolest. Dobré je zamyslet se, co vám dělá dobře, když vás něco bolí. Chcete být raději sama? Nebo je vám líp, když o vás někdo pečuje?
Aby tělo při porodu dobře pracovalo, nesmí být rušené přílišnou aktivitou, proto na začátku porodu doporučuji spíše odpočívat, ideálně pospávat mezi stahy. Aby porod dobře běžel, jsou potřeba stejné podmínky, jako když chcete usnout nebo když se chcete milovat. Ticho, teplo, přítmí, pocit bezpečí, pocit, že vás nikdo nesleduje… S tím se dá při porodu velmi dobře pracovat. Když žena klidně leží na boku (nejlépe s polštářem mezi koleny, aby se otevřela pánev) je jí teplo, a nic jí neruší a nikdo jí nepozoruje, velmi dobře se bude otevírat a rychle rodit. K uvolnění pomáhá pomalý dech, kdy s každým výdechem pouštíme pryč napětí. Pomoci mohou i představy. Když přijde stah, mohu si představovat, jak se děložní hrdlo otevírá, mohu si na jeho místě představovat poupě růže, které se právě vykvétá, a s každou kontrakcí je víc a víc otevřené. Někomu pomáhá, když si představuje, jak se houpe na mořských vlnách, každá kontrakce je jedna vlna přijde a zase odejde, už se nikdy nevrátí, každá posune miminko blíž do našeho náručí.
V určité fázi porodu ženám dělá dobře, když připojí k dýchání hlas a s každým výdechem zahučí nějaký hluboký tón, třeba hůůůůů nebo ááááá.
Dobré je nezapomínat při porodu na miminko, myslete na to, že je v tom s vámi, že jste tým.
Buďte svému miminku při porodu podporující maminkou, v duchu mu říkejte, že to spolu zvládnete, že má těžkou práci, ale že to za to stojí. Někdy je dobré volat miminko jménem nahlas nebo třeba při kontrakci hučet póóóóójď. Některé ženy při porodu ocení naprosté ticho a snesou pouze svůj hlas, jiné si rády poslechnou nějakou příjemnou relaxační hudbu. S hudbou si můžete i zazpívat.
Někdy pomáhá od bolesti odvést pozornost. Například tím, že budete sledovat nějaký vybraný detail, obrázek nebo fotku na stěně v porodnici.
Některým ženám jsou velmi příjemné doteky – jemné hlazení po ruce, zádech či nohách. Některé dotyk nesnesou. Je dobré umět si říct, co vám dělá dobře a co je vám naopak nepříjemné, nebojte se, že se ostatní urazí, když dáte najevo svá přání. Často pomáhá, když vám partner při stahu tiskne dlaněmi boky směrem k sobě. Některé ženy si velmi užívají masáže. Není to nic složitého a zvládne je opravdu každý. Někdy stačí jen přiložit teplé dlaně na křížovou oblast a mírně přitlačit. Někomu jsou příjemné pomalé krouživé pohyby v oblasti kříže nebo hlazení po páteři, vždy směrem dolů – tak jak vede cesta miminka. Dobré je masírovat v rytmu dechu ženy nebo mírně pomaleji. K masáži můžete použít jakýkoli olej klidně i olivový z kuchyně. V některých porodnicích nabízejí masážní olejíčky přímo pro porod. Pokud máte rádi aromaterapii můžete vybrat oleje, které pomáhají v určitých situacích, ty použijte buď při masáži nebo do aromalampy. Pro uvolnění se hodí růže či heřmánek římský, pro posílení stahů rozmarýna nebo šalvěj muškátová. Pro odpočinek levandule. Pro povzbuzení citrusy – citron, pomeranč, mandarinka, neroli. V druhé době porodní jasmín nebo ylang-ylang. Po porodu na stažení dělohy cypřiš. Důležité je nepoužívat oleje, které vám nevoní.
Nejúčinnějším prostředkem tlumení bolesti při porodu je teplá voda. Můžete ji využít ve sprše, kdy si příjemně prohřejete podbřišek či vám partner může proudem vody masírovat křížovou oblast. Výborná je vana, kde si pohodlně lehnete na bok nebo do jiné polohy. Teplá koupel výborně pomáhá otevírání, takže urychluje porod a zároveň tlumí bolest, což je skvělá kombinace. Pokud nemáte při porodu možnost teplé vody, zkuste alespoň termofor či nahřívací pytlík s třešňovými peckami, ten se přiloží na podbřišek či záda a též výborně uvolňuje.
Pokud již cítíte tlak na konečník, jako by se Vám chtělo na velkou, je to výborná chvíle, kdy začít být aktivní a střídat polohy. Najděte si polohu, ve které je Vám příjemně. Výborná je poloha v podřepu, v kleče či ve stoje opřená o muže jako při ploužáku. V těchto polohách můžete miminko klidně porodit. Nedoporučuju polohu v leže na zádech se zvednutýma nohama, ta je pro porod nejbolestivější.
Něterým ženám při porodu pomáhá rytmus – pomalé pohupování či kolíbání, k tomu může výborně posloužit například lano, které mají v některých porodnicích zavěšené ze stropu. Nedoporučuji hopsání na velkém míči, v této poloze naopak automaticky pánevní dno zatínáme a to pro porod není dobré. Velký míč může využít partner nebo si o něj můžete opřít hlavu, když jste v poloze na všech čtyřech. Pokud jste stydlivá, doporučuji ke konci porodu sednout si na záchod a být tam sama potmě. Na záchodě automaticky uvolníme svěrače a to velmi pomáhá uvonění pánevního dna a průchodu hlavičky porodními cestami.
Jak už jsem psala v úvodu, při porodu je nejdůležitější psychika.
Pokud chcete zažít bezbolestný porod nebo alespoň co nejsnažší, doporučuji pracovat na tom už v těhotenství.
Velmi důležitá je volba, kam půjdete rodit. Jaký v dané porodnici mají přístup k tlumení bolesti, zda ženu podporují v přirozených metodách nebo ne. Velmi doporučuji zamyslet se nad profesionálním doprovodem k porodu, pokud si do porodnice vezmete svou porodní asistentku nebo dulu, která tam bude celou dobu s vámi a bude vás podporovat, snáze se zbavíte strachu a uvolníte se. Je dokázané, že maminky, o které při porodu pečuje jejich vybraná porodní asistentka, které důvěřují a která je celou dobu porodu přítomná, rodí kratší dobu a lépe zvládají bolest. Doporučuji také navštěvovat předporodní kurz, kde se dozvíte zajímavé typy a zbavíte se strachu z porodu. Můžete si také přečíst knížky Aby porod nebolel nebo Hypnoporod. Dobré je vypěstovat si porodní sebevědomí, vědomí toho, že můžete snadno porodit. S případnými úzkostmi mohou pomoci Bachovy krizové kapičky, které velmi pomáhají uvolnění před i při porodu (i při kojení). Při porodu je dobré nesoustředit se na strach, kdy zas přijde další kontrakce, ale naopak když máte kontrakci, těšte se, že zas odejde a bude vám úplně dobře. Soustřeďte se na odpočinek. To je totiž na porodu skvělé, že i když máte stahy po dvou minutách, pořád je tam víc času, kdy vás nic nebolí. Navíc pokud nemáte při porodu žádné léky a mohou se tak vylučovat vaše přirozené endorfiny, můžete zažít skutečnou euforii. Dokonce jsou ženy, které při porodu zažijí orgasmus. Tak se těšte, protože to je nejlepší příprava na porod 😉