Přirozeným porodem dnes myslíme porod, který začne sám a dál pokračuje svým tempem bez jakýchkoli zásahů zvenčí. Nejsou tedy u něj použity k urychlení žádné umělé hormony jako je oxytocin nebo prostaglandiny (které způsobují nepřirozeně velkou bolest), nevyužívají se spasmolytika k urychlení otevírání děložního hrdla (které mohou zpomalovat kontrakce) ani chirurgické zásahy do porodu jako je umělé protržení vaku blan laicky řečeno puštění plodové vody (které může způsobit problémy miminku při vstupování do pánve) ani žena není nastřižena (což způsobí daleko větší poranění než kdyby se přirozeně natrhla a mnohem déle se hojí).
K tlumení bolesti jsou využívány přírodní prostředky a techniky, které nevyužívají opiáty ani jiná analgetika (která ovlivňují miminko a jeho schopnost dýchat a kojit se po porodu). Žena je podporována v tom, aby se pohybovala, dýchala a tlačila tak jak je jí přirozené. Pokud porod postupuje dobře není tedy nikým dirigována.
Není důležité jak rychle porod postupuje, ale v jakém stavu je dítě a kolik má rodící žena sil. Pokud je miminko v dobrém stavu má žena neomezeně času, není stresována žádnými limity. Všechny výše zmiňované zásahy do porodu mají jediný cíl urychlit porod.
Jako nepřirozené můžeme vnímat také příliš častá vyšetření při porodu. Osobně jsem zastáncem toho, aby bylo do porodu zasahováno a vyšetřováno co nejméně. Aby všechna vyšetření měla jasný důvod. Světová zdravotnická organizace říká, že pro jakýkoliv zásah do porodu by měl existovat opodstatněný důvod. Podle této myšlenky není například možné vyšetřovat při porodu ženu vaginálně každé dvě hodiny, jak je zvykem v mnoha porodnicích, vyšetření je potřeba provést pouze tehdy, když se zdá že něco není v pořádku, a my tedy máme skutečný důvod vyšetřovat. Čas by u porodu nikdy neměl být tím hlavním důvodem. Každý zásah i vyšetření má kromě přínosů také svá rizika a vedlejší účinky. Pokud k jeho provedení nemáme jasný důvod, zbydou jen rizika a žádné přínosy.
V dnešní době se setkávám s čím dál více ženami, které se pečlivě zajímají o to, co se při porodu v porodnicích nabízí, shání si informace a chtějí se rozumně rozhodnout co z nabízených úkonů je pro ně a jejich miminka přínosné a co ne. Často se mě ptají, co vše je povinné a co mohou odmítout. Odpověď je jednoduchá. Povinné není nic. Od roku 2012 platí zákon o zdravotních službách, který jasně říká, že jakýkoliv zásah či vyšetření je možné provést pouze se svobodným a infomovaným souhlasem klientky. To znamená, že než vám například lékař provede ono puštění plodové vody, musí vás srozumitelně poučit o tom, proč tento postup navrhuje zrovna v tuto chvíli, co nám zákrok přinese, čemu to pomůže a naopak jaká jsou rizika a vedlejší účinky a jaké jiné možnosti má místo toho žena na výběr. Po takovém poučení žena sama může zvolit zda se zákrokem souhlasí nebo ne. A lékař to musí podle zákona respektovtat. Praxe je však bohužel často jiná. Mnohdy ženy neví proč se při porodu děje to či ono nebo jaké vlastně dostaly léky. Moje rada je nebojte se ptát, vždy máte právo dostat odpověď a vždy máte právo říct NE.
Porod je výsledkem mnoha statisíců let evoluce. Je v našem těle velmi dobře“naprogramovaný“, můj oblíbený francouzský porodník Michel Odent říká, že porod sám o sobě je tak dokonalý proces, že už ho nemůžeme vylepšit, teď už se jen musíme snažit ho nepokazit. A v tom to celé vězí. Pokud se porod snažíme řídit a ovlivňovat zvenčí velmi snadno můžeme narušit fyziologickou rovnováhu a porod pak už prostě nepoběží dobře, jamile jednou zasáhneme, většinou se spustí kaskáda dalších zásahů. Například pokud se nám zdá že žena rodí příliš pomalu a dáme jí umělý hormon oxytocin na urychlení, způsobíme tím nepřirozeně silné kontrakce a žena si brzy řekne o lék proti bolesti, ve chvíli kdy jí ho dáme porod jím zpomalíme a opět musíme udělat něco čím porod rozběhneme, takže dojde třeba k puštění plodové vody nebo větší dávce hormonů, na miminko to však už může být příliš a začne se mu hůře dařit, takže lékaři nařídí kontinuální monitorování srdíčka miminka u kterého se žena nemůže moc hýbat, to způsobí že hůře zvládá bolest a nemůže optimálně změnami poloh spolupracovat s miminkem, které tím pádem nevstupuje dobře do porodních cest a vlivem stresu z příliš rychlého porodu se u něj může vyvinout nedostatek kyslíku, což pak nakonec může vést k porodu císařským řezem nebo nutnosti porodit miminko velmi rychle vaginálně za použití nástřihu a případně kleští… Takže jednoduše přirozený porod je bezpečnější. Může sice trvat déle, ale pro mnoho žen je lépe snesitelný trochu delší porod v menších bolestech než kratší porod s úpornými bolestmi a mnoha nepříjemnými zásahy.
Určitě ano, ale není to bohužel běžné, v mnoha porodnicích si ho musíte doslova vybojovat. Velmi důležité je vědět co skutečně chcete a co nechcete, napsat si porodní plán a dobře si vybrat porodnici. Ideální je domluvit si k porodu vlastní porodní asistentku se kterou svá přání předem proberete a která s vámi zůstane po celou dobu porodu a neodejde v jeho půlce protože jí končí směna.
Už samotný přesun do porodnice je vlastně nepřirozený, odjíždět nekam autem s rozběhnutými kontrakcemi je stresující. Mnoho žen má problém v cizím prostředí se uvolnit a dojít si třeba na dovolené na velkou a najednou jsou v cizím prostředí nemocnice a mají se uvolnit a porodit, to může být pro mnoho žen nepřirozené. Cokoli co ženu při porodu ruší cokoli je jí nepříjemné brzdí porod.
Porod doma je v dnešní době v ČR problematický, protože mu lékaři zřejmě ze strachu o ušlé zisky nejsou nakloněni ačkoli výzkumy z ciziny jasně ukazují, že pro zdravé ženy se zdravým těhotenstvím, dobře běžícím porodem a zkušenou porodní asistentkou je porod doma stejně bezpečný jako porod v porodnici. Porod doma je ideální pro ženy, které jsou v dobrém kontaktu se svým tělem, splňují podmínky bezpečnosti popsané výše a cítí, že domov je pro ně to pravé místo, kde se cítí v bezpečí. Pocit bezpečí je totiž pro porod naprosto klíčový. Je ale mnoho žen, které se doma prostě bezpečně necítí a pro ty je mnohem lepší usilovat o přirozený porod v porodnici i když to nikdy nebude tak intimní jako doma.
Instinkty fungují naprosto perfektně, to co je kazí je, když do porodu moc zapojujeme hlavu, když se my samy nebo někdo jiný snaží porod sledovat a řídit. To je stejné jako při sexu, porod je součástí sexuálního života. Takže rada na závěr, chcete-li bezpečně porodit, řiďte se tím co vám říká vaše tělo, ono velmi dobře ví, jak porodit, kdyby ne už by tu lidstvo dávno nebylo. Zkuste úplně ztratit hlavu, vůbec nepřemýšlet, chovat se jako savčí máma, objevte v sobě tu opici, která to umí. Úplně zapomeňte na úvahy typu co si o mě kdo pomyslí, křičtě, hekejte, zpívejte, masturbujte, kolíbejte se, tančete, spěte, koupejte se… uvolněte se a užijte si to!