Proč mají ženy první dny po porodu „jen“ pár kapek mléka a proč je to dobře?

Občas slýchávám obavy, zda je v pořádku, že má žena po porodu jen pár kapek mléka. Nebo dokonce jí připadá, že nemá mléko žádné a ptá se, kdy už teda to mléko přijde?

Kolostrum 

Prvotní mléko se tvoří v prsou už od 20. týdne těhotenství. Naše tělo je geniálně designované a počítá automaticky i s variantou předčasného porodu. Když se skutečně ojediněle stane, že se miminko narodí dřív než v termínu, má kolostrum trochu jiné složení, než by mělo po 38. týdnu tehotenství. Je přesně akorát pro nedonošené miminko. Tak, aby ho jeho tělíčko dokázalo dobře strávit. Tělo maminky se mění ruku v ruce s vývojem miminka. Je fascinující, jak jsou všechny děje a změny na sebe navázány.

Složení mléka se pak mění dál i po porodu podle toho, jak miminko roste. Bude jiné ihned po narození a bude jiné za půl roku. A mění se také během dne. Může být trošku jiné na začátku jednoho kojení a na konci. Může být jiné ráno a večer. Má jinou chuť podle toho, co maminka jí. Je to zkrátka živá tekutina. A vyrábí se vždy na základě signálů, které maminka dostává od dítěte.

Množství mléčka je také závislé na potřebách miminka. Jaká je poptávka, tak se upraví nabídka. Jinými slovy, čím víc miminko pije, tím více se mléka vyrábí. Lidské tělo má dvě prsa. A je tedy v pohodě nadesignované na kojení dvou dětí současně. Byť se dvojčátka rodí jen jednou z osmdesáti porodů, i s touto variantou tělo počítá. Znám několik žen, které z nějakého důvodu mohly kojit jen z jednoho prsu (úraz, operace, rakovina…) a bez problému děti kojily jedním prsem dlouhé měsíce.

A teď se konečně dostáváme k tomu, proč má žena po porodu mléka pár kapek. Protože … tramtadadá … miminko není zvyklé přijímat a trávit potravu. Prozatím všechny živiny přijímalo rovnou do krve přes placentu pupeční šňůrou. Je potřeba, aby se trávení rozběhlo pomalu. A proto nemůže být mléka hned kvantum. Aby se křehká trávicí soustava nepoškodila.

Jak jednoduché, že?

Žaludek miminka je zprvu velký jako třešinka. Vejde se do něj jen pár mililitrů – tedy pár kapek mléčka. A postupně se den ode dne zvětšuje, jak je hezky ukázáno na úvodní fotce. Trávicí soustava miminka se vyvíjí. A stejně tak se vyvíjí tvorba mléka.

A co když má maminka mléka hned po porodu hodně? Třeba proto, že pořád kojí první dítě? I v tomto případě se mléčko mění podle potřeb děťátka. A v tuto chvíli má přednost miminko mladší, novorozené. Svým složením tedy bude více připomínat kolostrum. Ale je pravdou, že množství může být mnohem větší než u prvorodičky. I tehdy to není žádný velký problém, miminko jednoduše přebytek vyblinká. 🙂

Takže nebojte a důvěřujte. Vše je zařízeno, jak má. Můžete se na své tělo spolehnout.

Aby se kojení dobře rozběhlo a vše fungovalo tak, jak to příroda vymyslela, je potřeba jen jedna jediná věc. Aby bylo miminko ihned po porodu v náručí své maminky nahé, kůží na kůži. Aby mohlo samo hledat prso a díky svým vrozeným instinktům se začít kojit ve svém čase svým tempem. A aby dál zůstalo v těsné blízkosti maminky, tak, aby se mohlo kojit kdykoli neomezeně podle svých potřeb. Pak máte jistotu, že bude vše dobré. Žádné miminko nikdy dobrovolně hlady neumřelo. Děti umí velmi dobře dát najevo své potřeby. A je na nás, abychom jim naslouchali.

Důležité je vědět, že každé miminko je jiné.

Některé se bude kojit skoro pořád. Však také v bříšku mělo nonstop přísun život skrz pupeční šňůru, která byla k dispozici 24 h denně. Některé děti v tomto režimu ještě chvíli pokračují a ženy s nadsázkou říkají, že se to miminko kojí snad 24 h denně.

Pokud má žena první dny po porodu pocit, že nedělá nic jiného, než že kojí, pak je vidět, že dělá vše správně 🙂

Zažila jsem rodiny, které měly třeba celý první týden miminko nahaté a žena celou dobu ležela v posteli, měla miminko na těle a nemusela nic jiného než kojit. To osobně považuju za savčí ideál.

Jsou ale i děti, které se intenzivně nakrmí během pár minut a pak několik hodin prospí. A je to také v pořádku. A určitě není dobré v takovém případě miminko budit. Protože lidé nepřijímají energii jen jídlem, ale i spánkem. Nerušený spánek je nesmírně důležitý pro vývoj mozku děťátka.

Jak si tedy být jistá, že má miminko dost?

Pokud miminko dostane prso, kdykoli si řekne. A to nikoli pláčem, to už je pozdě. Je potřeba začít kojit ve chvíli, kdy miminko hledá prso. Pokud několikrát denně čůrá a každý den kaká, je růžovoučké a spokojené, pak je velmi pravděpodobné, že je vše v pořádku.

Miminko nepotřebuje, ani v nejparnějším létě, žádné jiné tekutiny (čaje, vodu…).

Pokud byste si čímkoli nebyla jistá, neváhejte se obrátit na svou porodní asistentku nebo laktační poradkyni. Je příjemné a uklidňující mít podporu. Zasloužíte si péči a pozornost.

Kojení je také jedním z důležitých témat, které je dobré zmínit ve svém porodním plánu. Mezi mnoha zdravotníky totiž stále koluje spousta poměrně škodlivých mýtů o kojení, kterým je dobré se vyhnout.

autorka článků na blogu