Relaxace při porodu

Rozhovor pro časopis Maminka

Jaké relaxační techniky jsou u porodu používány nejčastěji?


Většina žen při porodu k úlevě využívá práci s dechem – pomalé jógové dýchání, zaměřenou pozornost na pomalý výdech. K dechu často přidávají zvuky, soustředí se na dlouhé hluboké „á“ nebo „hů“. Některé ženy oceňují vizualizace, tedy představovat si například, že se houpe na mořských vlnách a voda jí příjemně chladí… Naprosto geniální je pro relaxaci koupel v teplé vodě, která velmi uvolňuje a urychluje otevírání, pokud není k dispozici vana určitě doporučuji alespoň sprchu. Velmi oblíbené jsou masáže. Některým ženám k relaxaci pomáhá i aromaterapie, soustředit se na příjemné uvolňující vůně, třeba citrusy, nebo květy jako růže, jasmín nebo neroli či geránium. Některé ženy oceňují afirmace tedy opakují si v duchu nějakou pozitivní větu například: „Mé tělo ví jak porodit“. Některé ženy poslouchají relaxační hudbu, jiné potřebují naprosté ticho. Velkou roli může hrát také doprovod k porodu, psychická podpora velmi pomáhá ženě uvolnit se.

Kde se je maminky mohou naučit?


Techniky mohou vyčíst z knížek velmi dobrá je třeba kniha Hypnoporod od Marie Monganové, z internetu, na předporodních kurzech od soukromých porodních asistentek či dul… Pozor ale, ne každý předporodní kurz je skutečně kvalitní a ne každá porodní asistentka či dula zkušená. Takže je potřeba dobře vybírat.

Jak jsou na tom dnešní maminky – chtějí se učit relaxační techniky, nebo to raději nechávají na přírodě, popř. na lékařích?


Ženy jsou velmi různé, některé porod vůbec neřeší a jdou do porodnice s tím, že to za ně personál nějak vyřeší, jiné se velmi pečlivě připravují, hledají si informace, připravují se fyzicky i psychicky a učí se relaxační techniky.

Které z technik doporučujete maminkám vy?


Doporučuji nespoléhat se na techniky, které samy o sobě nikoho nespasí. Doporučuji ženám, aby byly na porod v dobré fyzické kondici, tedy aby dbaly na zdravou stravu, pily čistou vodu a měly zdravý pohyb a zdravý sex. A co je hodně důležité, aby v sobě pěstovaly důvěru, že porod je normální tělesný proces, tělo ví jak rodit, miminko ví jak se narodit. Žena která si věří se daleké lépe uvolní než žena, která má strach, to je základ, prostě být v psychické pohodě. Doporučuji také věnovat se v těhotenství relaxaci, naučit se uvolnit celé tělo, naučit se uvolnit pánevní dno. Dobré je mít dobrý vztah ke svému tělu, pečovat o něj a vážit si ho. Také hodně dbám na to, aby ženy věděly, že jsou velice důležité podmínky, ve kterých porod probíhá, že cokoli je při porodu ruší porod brzdí a naopak cokoli jim pomáhá uvolnit se porod podporuje, to může mít každá žena jinak. Obecně je ale výhodné, aby při porodu byly podmínky intimní, ticho, přítmí, teplo, pocit, že mě nikdo nesleduje… v takových podmínkách se většina žen snáze uvolní. Mnoho žen také vnímá jako zásadní, aby je při porodu doprovázel a pečoval o ně někdo, koho znají a důvěřují mu, proto čím dál více žen volí doprovod soukromé porodní asistentky nebo duly.

Jak přistupují k relaxačním technikám při porodu porodnice?

To je samozřejmě různé člověk od člověka. Většinou, ale začínají v porodicích chápat, že je výhodné, aby se žena cítila uvolněně.

Tagy:
autorka článků na blogu