Rodit jako britská vévodkyně? Aneb návod na ambulantní porod.

Ambulantní porod znamená možnost odejít po porodu z porodnice domů a nezůstávat s miminkem hospitalizovaná na oddělení šestinedělí.

Výhodou je, že je celá rodina hned od začátku pohromadě. Novopečená maminka se může nerušeně ladit na potřeby svého děťátka a nemusí se podřizovat režimu porodnice, který nemusí vyhovovat všem. Doma je nižší riziko infekce, klid na kojení a spánek dle vašich potřeb, kvalitnější strava a podpora blízkých.

Nevýhodou může být komplikovanější dostupnost zdravotní péče, pokud by byla potřeba, a také finanční náročnost – péči porodní asistentky, která o vás pečuje v domácím prostředí, většinou neproplácí pojišťovny.

Běžná praxe v porodnicích je taková, že po cca dvou hodinách od narození miminka jste z porodního sálu převezeni na lůžkové tzv. oddělení šestinedělí. Tam zůstáváte v závislosti na vašem stavu a stavu miminka 3-4 dny i déle. Poté jste propuštěna domů. Pokud se vše vyvíjí tak, jak má.

Pokud zvolíte variantu ambulantního porodu, několik hodin porodu můžete odejít s miminkem domů. Tato možnost je upravena Metodickým pokynem Ministerstva zdravotnictví a je to zcela legální varianta.

Bohužel se někdy v porodnicích stává, že ženám, které mají zájem odejít ambulantně domů, říkají, že u nich ambulantní porody nedělají. To však není možné. Porodnice nesmí ženu ani miminko zadržet v odchodu, pokud nejsou v akutním a bezprostředním ohrožení života.

Pokud máte zájem o tuto variantu porodu, je dobré se předem v porodnici zeptat, zda jsou na ambulantní porody zvyklí (abyste se vyhnuli nepříjemnému dohadování po porodu). Ambulantní porod byste si sice “vyhádali“ v každé porodnici, ale možná to jsou zbytečné nervy.

Kdy doporučuji ambulantní porod?

  • Když tuto variantu rodiče vnímají jako pro ně vhodnou.
  • Pokud se žena cítí po porodu dobře a miminko je v dobrém stavu.

Kdy nedoporučuji ambulantní porod?

  • Když je žena po porodu vyčerpaná.
  • Když miminko není v dobrém stavu.
  • Když není, kdo by se o ně doma postaral.
  • Když se na to žena necítí.

Co si připravit, pokud si přejete ambulantní porod?

  • Nezapomeňte si do porodnice vzít autosedačku na miminko a oblečky na cestu z porodnice domů vhodné pro dané roční období. Myslete na to, že miminka je po porodu třeba více zahřívat, aby neztrácela teplo.
  • Doma je potřeba mít nachystanou výbavičku na miminko.
  • Plenky.
  • Savé jednorázové podložky, které si v prvních dnech žena dá pod sebe do postele, aby si nezamazala prostěradlo od krve (po porodu ženám odchází takzvané očistky, je to jako silnější menstruační krvácení).
  • Porodní vložky a jednorázové kalhotky pro ženu a šátek či šálu na zavinutí bříška.
  • 100% přírodní levandulový esenciální olejíček na desinfekci pupečního pahýlku u miminka (osvědčil se mi mnohem lépe než líh, který je pro miminko příliš agresivní).
  • Dětský olejíček (pro případ, že bude mít miminko po porodu sušší kůži), např. mandlový.
  • Kojicí podprsenku.
  • Dobré je připravit předem zásoby jídla nebo domluvit někoho, kdo vám bude vařit.

Také je dobré domluvit se předem s pediatrem, že zajistí miminku vyšetření, která se běžně v porodnici dělají (ultrazvuk kyčlí, ultrazvuk ledvin, vyšetření očí na vrozenou kataraktu, vyšetření sluchu a odběr krve z patičky na vrozené metabolické vady). Tato vyšetření nejsou povinná, ale doporučená.

A v neposlední řadě je výhodné domluvit se s porodní asistentkou, která za vámi po porodu přijde domů, a poradí, s čím bude potřeba – zkontroluje, zda se vám hezky zavinuje děloha, pokud jste poraněná, zkontroluje poranění, poradí s kojením a péčí o miminko a podpoří vás psychicky. Porodní asistentku najdete třeba na interaktivní mapě porodních asistentek na stránkách www.spolecnekporodu.cz

Také je možné domluvit si na pomoc poporodní dulu, která pomůže s chodem domácnosti, se staršími dětmi nebo může ženu po porodu namasírovat, vyslechnout či jinak opečovat, aby se cítila dobře.

V prvních dnech po porodu je důležité, aby žena měla prostor odpočívat. Ideální je, když alespoň první týden stráví v posteli. Jedinými úkoly pak je regenerovat po porodu a tulit se s miminkem. To by ideálně mělo být u maminky, co nejvíce kůži na kůži, a kojit se dle svých potřeb, tedy kdykoli si řekne.

Vhodné je omezit návštěvy, jednak kvůli infekci, a také proto, aby žena a miminko měly klid.

Žena do porodu dává hodně energie a tu je třeba po porodu znovu doplnit. Důležité je tedy kvalitní jídlo s vysokým obsahem živin. Doporučuji doplňovat železo, aby se doplnila ztráta krve. Žena potřebuje především klid, teplo, dostatek tekutin a hlavně své miminko.

Miminko potřebuje v prvních dnech jen občas přebalit, teplo, klid a hlavně mámu, která mu dá pocit bezpečí, výživu a lásku.

To, že si přejete ambulantní porod, je dobré napsat do porodního plánu. S tvorbou vašeho porodního plánu vám může pomoci například e-book Jak napsat porodní plán, kde najdete jasně a stručně vysvětleno vše potřebné.

Důležité je neupnout se na ambulantní porod. Mít ho jako možnost, variantu, pokud bude vše optimální. Ale nelpět na něm za každou cenu. Rozhodně je to ale varianta, o které je dobré vědět. Ocení ji zvlášť rodiče, kteří už doma mají starší děti a nechtějí, aby se v takto důležitém okamžiku -jako je příchod mladšího sourozence – cítily odstrčeny.

V dnešní době si již mnoho žen uvědomuje, že porod je skutečně hlubokým zážitkem, který ženu a miminko nesmazatelně ovlivní do dalšího života. Proto si přirozeně přejí, aby proběhl co nejšetrněji. Tak, aby na něj žena mohla vzpomínat jako na posilující okamžik. Tak, aby miminko mělo ten nejlepší, nejláskyplnější start do života. Ambulantní porod může být takovým způsobem jemného přivítání miminka. Protože porodem to nekončí, ale začíná 🙂

Více informací o ambulantním porodu najdete také zde.

Mgr. Kristina Neubertová Zemánková

porodní asistentka, autorka e-booku Jak napsat porodní plán

www.strom-zivota.net

www.spolecnekporodu.cz

Tagy:
autorka článků na blogu