Terapie vodou při porodu

Čím dál více žen se v dnešní době zamýšlí nad tím, jak prožít porod co nejšetrněji pro ně a především pro miminko.

Dostává se jim pak informace, že pokud se chtějí vyhnout zvýšeným rizikům, měly by se při porodu vyhnout podávání jakýchkoli léků a tedy i léků proti bolesti. Ty totiž často způsobují zhoršený stav miminka po narození a také problematické začátky kojení.

Jak si tedy poradit s bolestí bez léků?

Esem v rukávu je využívat při porodu relaxačních účinků teplé vody. Ta pomáhá uvolňovat stažené tkáně a tím tlumí bolest a urychluje otevírání, zlepšuje také prokrvení dělohy a tím pomáhá jejímu lepšímu fungování. Snad v každé porodnici již v dnešní době není problém dát si teplou sprchu, která pomáhá prohřát a uvolnit podbřišek nebo bolavá záda. Krouživými pohyby proudem vody je možné masírovat oblast kříže, s tím může pomoci například partner. To pomáhá nejen od bolesti, ale také urychluje otevírání, což je ideální kombinace. Ve sprše můžete strávit klidně několik hodin. Sledování srdíčka miminka je možné provést přenosným dopplerem, který je většinou vodotěsný, takže ani kvůli kontrole miminka nemusíte ze sprchy ven.

V mnoha porodnicích je také samozřejmostí vana, kde je možné dát si teplou koupel. Zde je ideální prostor pro kombinaci s aromaterapií, do koupele můžete přidat vonné oleje, například citrusy pro uvolnění, jasmín, růži nebo geránium pro důvěru v porodní proces či šalvěj muškátovou nebo rozmarínu pro urychlení porodu. Pokud nemáte možnost využít sprchu ani vanu nezoufejte, můžete alespoň napustit teplou vodu do termoforu a přiložit na oblast kříže nebo podbřišek a případně přivázat šálou abyste měla volné ruce. Dalším způsobem jak využít teplou vodu pro urychlení otevírání je klystýr. Tato metoda je vhodná pouze pokud ve vás nevzbuzuje nepříjemné pocity. Některé ženy jsou zvyklé dávat si klystýr v rámci různých očistných kůr. Některým ženám je klystýr příjemný, pak je to ideální varianta. Pokud jste ho nikdy neměla a máte z toho spíš strach pak ho nedoporučuji ať to pro Vás není zbytečný stres. Klystýr doporučuji v situaci, kdy otevírání nejde tak rychle, jak by si žena přála, teplá voda napuštěná do střev pak může pomoci změkčit okolní tkáně a uvolnit děložní hrdlo, čímž se urychlí otevírání. Podobně však funguje naložit se na delší dobu do teplé vany. Voda ve vaně či sprše by neměla být příliš horká, ideální je teplota kolem 37,5 stupně. Aby se miminko nepřehřívalo, což by u něj mohlo vést ke zvýšené potřebě kyslíku. I zde může pomoci partner, který může ženě pohárkem polévat ve vaně záda, což může být velmi příjemné. Žena by ve vaně neměla ležet na zádech, aby nedocházelo k utlačování dolní duté žíly, ale ideálně na boku s jednou nohou opřenou o stranu vany, aby se pánev otevřela a udělal se tam prostor pro miminko. Ve vaně je také možné být v poloze v kleče, na všech čtyřech či v podřepu.

V některých porodnicích je možné prožít ve vaně nejen první dobu porodní tedy otevírání, ale můžete do ní přímo porodit. To má výhody jak pro miminko tak pro vás. Nevýhodou je, že v určitých polohách je obtížnější chránit hráz a pokud by došlo k nějaké komplikaci musela byste z vany rychle vylézt, což může být stresující moment. Velký přínos pro ženu spočívá nejen v tom, že voda ženě pomáhá uvolnit se při kontrakcích a urychluje otevírání, ale také pomáhá tomu, aby se žena neporanila, protože tkáně hráze jsou teplem roztažené a měkké a lépe se přizpůsobují hlavičce miminka. Pro miminko výhody spočívají v tom, že je přechod z vody v bříšku do vody ve vaně šetrnější, je to menší šok a teplá voda je jednoznačně pro miminko příjemnější než vzduch, který je mnohem studenější. Říká se, že děti narozené do vody jsou proto klidná a spokojená miminka. Mnohé ženy, které zažily porod do vody mluví o tom, že to bylo tak příjemé, že si porod na souši už ani nedovedou představit. Pokud vás zajímají porody do vody doporučuji některou z knih Michela Odenta francouzského porodníka, který jako jeden z prvních v Evropě podporoval ženy v porodech do vody. Pokud si přejete porodit do vody budete muset hledat porodnici, kde jsou této variantě nakloněni. Také doporučuji napsat si toto přání do porodního plánu.

Pokud je řeč o vodě, nesmíme zapomenou zdůraznit, že je při porodu potřeba dostatečně pít, aby žena nebyla nehydrovaná. Zároveň je potřeba nezapomínat chodit na malou, aby plný močový měchýř nebránil miminku v sestupování do pánve.

Mnoho žen také při porodu ocení studený obklad na čelo či jemné otírání obličeje ve studené vodě namočeným ručníkem či žínkou.

Voda je při porodu zkrátka skvělá pomocnice na mnoho způsobů 🙂

Tagy:
autorka článků na blogu