14 tipů pro spokojený podzim

Jde na Vás podzim?

Moje prababička by řekla: „To chce klid a nohy v teple…“ A teda řeknu vám, je to tak. Podzim je období, kdy se síla vrací ke kořenům. Čas, kdy se více uzavíráme do sebe. Čas tmy, hloubek. Rozjímání. Mlčení… Ale také čas pospolitosti, čas, kdy se scházíme s přáteli a pěstujeme to mezilidské hřejivé, abychom nezmrzli…

Každý podzim na mě padne taková podivná nálada. Jakési vyčerpání, nechuť cokoli dělat, nechuť se hýbat. Pocit zimy… Za ta léta už jsem se ale naučila, co na to platí a jak si ten podzim užít. Jak se zahřát na duši i na těle.  Jak přijmout jeho obrovský potenciál k odpočinku a duševní obnově…

A protože zvlášť v období kolem narození našich dětí, jsme my ženy velmi citlivé a podzimní nálada nás může snadno přemoci, nabízím můj návod na radostný podzim.

Tady je mých 14 osvědčených tipů:

1.Zapalujte svíčky a rozsvicujte světélka

Začneme od toho nejjednoduššího. Základem je světlo. A je na to dokonce spousta výzkumů. A všichni jste asi slyšeli o tom, že severské národy, kde je obecně méně slunečního svitu, více trpí depresemi. No a když není zrovna ten sluneční svit, tak je potřeba si to světlo nějak doplňovat. Víte, že dokonce existuje fototerapie jako léčba deprese? No tak si tu terapii světlem naordinujeme rovnou ne? Takže svíčky, světla a světélka. Mimochodem už jste slyšeli o fenoménu hygge? Světlo svíček je jedním z jeho základů. Také důmyslné jemné osvětlení lamp udělá své…

2. Zachumlejte se a čtěte laskavé radostné příběhy pro potěšení

Měkko a teplo a hlavně něco hřejivého pro duši. Co takhle uvařit si své oblíbené kakao, které mimochodem obsahuje látky, které zlepšují náladu, vytáhnout svou oblíbenou knížku povídek, zabalit se do vlněné deky a začíst se? Zda náš život bude radostný nebo ne závisí jednoduše na tom, na co zaměřujeme svou pozornost. Na podzim bych asi nečetla nešťasné příběhy. Anna Karenina počká do jara. Teď je čas na něco laskavého. Co takhle Tracyho tygr?

3. Pijte teplé nápoje

Podzim je obdobím čajů. Teď zúročíte všechnu svou snahu, kdy jste v létě po loukách sbíraly bylinky. A když ne, tak si je prostě kupte. Taková vůně heřmánkového čaje s medem a citronem. Mmmmm. Své místo mají ovšem také ostaní nápoje neodmyslitejně patřící k podzimu, třeba takové svařené víno s badiánem a skořicí, již zmiňované kakao či horká čokoláda. Sáhnout můžete i po méně tradičních nápojích jako je třeba japonský čaj Hojicha či Kukicha. Roibos s mlékem a skořicí či prostě káva. Dostatečný pitný režim je základ. Na podzim nedoporučuju pít studenou vodu. Už jste zkusili pravidelně pít teplou vodu s citronem? Podle tradiční čínské medicíny je to zázrak 😉

4. Zahřívací koření

Co takhle přidat do jídla něco ostřejšího? Nejen že nás ostrá jídla ohřívají, ale také působí proti parazitům a podporují náš imunitní systém. No není to přesně to, co potřebujeme na podzim? Co takhle trocha horké čékolády s chilly papričkou? Nebo kurkuma, skořice, zázvor, vanilka či hřebíček? Miluju jejich vůni, která neodmyslitelně patří k tomuto času. Oslaďte si život 😉

5. Vysedávejte u ohně

Oheň je základ. Oheň prostě čas od času potřebujeme. Pohled na plamínky je něco tak základního pro lidskou rasu že život bez ohně a jeho sálavého tepla si prostě neumím představit. Občas laškuju, že od té doby co máme krbová kamna je podzim konečně mé nejoblíbenější roční období. když nemáte doma krb, najděte si oblíbenou kavárnu či restauraci s krbem nebo zajděte na návštěvu k přátelům co mají krb. Každopádně své tělo čas od času prohřejte.

6. Dopřávejte si vývary a jiná teplá jídla.

Zahřejte se také zevnitř. Pro období podzimu se tolik nehodí syrová strava. A mnoho žen říká, že na ni ani nemají chuť. Já to tak rozhodně mám, jak začne podzim, už mi letní jídla nechutnají. Potřebuju čas od času pořádný několikahodinový vývar. A pokud nejíte maso, úplně stejně dobře funguje silný vývar z kořenové zeleniny. Skvělá je také dýňová polévka. Podzim bez dýňové polévky, to snad ani nejde. Taky na snídani si s oblibou dám teplé jídlo a to nejčastěji obilnou kaši se semínkama, oříškama či sušeným ovocem. Prostě abych se ráno dokázala nastartovat, potřebuju něco teplého a čajík nestačí 🙂

7. Jezte sezónní potraviny

Příroda je moudrá a naše tělo je její součástí. Vše do sebe zapadá. To, co naše tělo potřebuje na podzim nejvíce, je to, co zrovna roste. Jablka, dýně, hrozny, hrušky, oříšky… A taky přidejte med.

8. Jděte se projít do přírody

Až bude nějaký krásný slunečný den, jděte do přírody. Jděte se nabažit všech těch nádherných barev. Nekonečného množství úžasných odstínů zlaté, hnědé, červené… Nastavte tvář slunci a nechte se pohladit jemným teplem podzimího slunce. Nasbírejte si pestrobarevné listy a jiné přírodniny a vyzdobte si jimi domov. Dýchejte zhluboka, cítíte tu úžasnou podzimní vůni?

9. Tvořte

Zvlášť máte-li děti a je počasí, při kterém by psa navyhnal, je úžasné společně tvořit. Ale i když děti nemáte a teprve rodinu čekáte, můžete zkusit třeba uháčkovat miminku deku, je to úplně jednoduché a opakovaný rytmický pohyb háčku či pletacích jehlic je velmi uklidňující. Je to taková malá meditace, úplně vás dostane do jiného stavu vědomí, takového poklidného. Ne nadarmo se říká, že porodní báby, by měly u porodů háčkovat 😉

10. Setkávejte se s pozitivně laděnými přáteli, užívejte si legraci

Humor je koření života. Na podzim to platí dvojnásob. A protože tu pořád dokola mluvím o teple, nesmím zapomenout ani na to teplo mezilidské, na vřelost. Naši předkové měli podzim vždy neodmyslitelně spojený s mnoha tradicemi a příležitostmi k setkávání. Co takhle uspořádat černou hodinku a vyprávět si strašidelné příběhy? Společně muzicírovat, zpívat lidovky? Uvařit společně večeři? Nebo udělat tematickou párty? Takové akce hodně ocení i děti. 

11. Pište si deník nebo dopisy

Já osobně miluju psaní. Dobrou příležitostí k podzimnímu psaní je deník. A je to taky ideální prostor pro vypsání se ze svých chmurů a starostí, prostě je odložte do deníku. A nebo psát dopisy. Představte si jak by to bylo krásné, kdybyste šla do schránky a jednoho dne tam zcela nečekaně našla dopis od dávné známé? Nebylo by to super? Co takhle napsat někomu, s kým už jste se dlouho neviděla?

12. Mějte bříško a nohy v teple

O teple tu mluvím pořád dokola. Teplo je totiž základ ženského zdraví. Taky vám vždycky maminka a babičky říkaly, že máte mít vaječníky v teple? Že si máte zastrčit košilku do kalhot? No tak to měly pravdu. Základ jsou nohy, ledviny a vaječníky v teple. Proto doporučuju pokud to jde, alespoň doma, když né v práci, zavazovat si kolem pasu šátek nebo šálu. Rozhodně dbejte na to, aby vám na bříško nikudy netáhlo. Tohle je velmi důležité zvlášť už žen po porodu. A pak ty nohy. Nohy v teple. Základ psychické pohody. 😉

13. Odpočívejte a hýčkejte své tělo, co třeba sauna?

Podzim je obdobím, kdy se naše tělo ať chceme nebo ne tak trochu přepíná do jiného režimu. Tak trochu do režimu zimního spánku. Mnohdy se cítíme ztuhle a moc se nám nechce hýbat. Pravdou je, že je opravdu dobré odpočívat.A rozhodně je potřeba mít dostatek spánku. Zároveň je dobré o tělo pečovat. Co takhle dát si s partnerem vzájmeně masáž a do masážního oleje přidat pár kapek podzimních eterických olejů, třeba hřebíček? A co takhle zajít se trochu prohřát do sauny? Minulý rok jsem chodila každý týden. A musím říct, že jsem se cítila opravdu jinak než jiné zimy. Vřele doporučuju. Jen pozor tenhle tip není moc pro těhotné ženy.

14. Těšte se na Vánoce

Miluju Vánoce. Jsou pro mě svátky ztišení se, zastavení, setkávání s rodinou. Čas kdy nemusím spěchat. Čas vůní a tvoření. Zkuste se vyhnout předvánočnímu shonu. Nachystat dárečky dopředu, v klidu v průběhu celého podzimu. A stačí jen pár. Není nic horšího než děti zahlcené dárky. Není nic horšího než předvánoční stres. Je skvělé mít na co se těšit…

Krásný podzim všem!

Tagy:
autorka článků na blogu