Než půjdete na diagnostickou laparoskopii…

Diagnostická laparoskopie je chirurgický zákrok, který se provádí v narkóze. Lékař/ka se při něm pomocí speciálních optických nástrojů dívá do dutiny břišní, skrze několik malých otvorů provedených v břišní stěně. Dutina břišní je při zákroku naplněna pro větší přehlednost speciálním plynem.

Jeden z důvodů, proč se k tomuto zákroku přistupuje je diagnostika gynekologických obtíží, velice často právě při hledání původu neplodnosti. A to je důvod, proč chci o této metodě psát. Z mého pohledu odbornice na ženské reprodukční zdraví se totiž k laparoskopii přistupuje až příliš často, aniž by byly dobře zváženy důsledky, které tato metoda může později na další zdraví ženy mít.

Je pro mě velice zvláštní, že ženy většinou nebývají před zákrokem seznámeny s tím, jaké stavy mohou poté nastat a jak mohou ovlivnit jejich schopnost otěhotnět či donosit miminko.

Po zákroku totiž může docházet (stejně jako po jakémkoli jiném chirurgickém zákroku) ke srůstům. Srůsty a jizvy pak mění pohyblivost vnitřních orgánů a zásadním způsobem ovlivňují systém fascií, to vše může vést ke změněné funkci vnitřních orgánů a přidružených struktur. Což může negativně ovlivnit schopnost spontánního početí. Pro ty, které tematika fascií více zajímá doporučuji například knihu Anatomy Trains od Thomase Myerse.

Zákrok, který má ozřejmit původ neplodnosti, tedy sám o sobě u ženy k neplodnosti přispívá.

Z tohoto důvodu bych jej volila jako opravdu poslední možnost, když žádné jiné cesty k vytouženému miminku nevedly.

Bohužel se k laparoskopii v dnešní době přistupuje z mého pohledu velice brzy, aniž by ženy byly informované o jiných možnostechjak pracovat s neplodností. Aniž by jim byly doporučeny mnohem šetrnější postupy, jak podpořit svou plodnost.

Nebojte, nebudu vám tu vyprávět o tom, že je potřeba udržovat pozitivní mysl a pít kontryhel.(I když kontryhel je mocná bylinka).

Zde nabízím několik tipů šetrných k ženskému zdraví, které můžete využít, než se rozhodnete pro laparoskopii:

  • Gynekologická fyzioterapie – To, jak fungují reprodukční orgány, je důsledkem toho, jak funguje celé tělo ženy. A pokud chceme řešit neplodnost nebo jakékoli jiné potíže v oblasti ženských orgánů, pak musíme brát v úvahu minimálně přilehlé anatomické struktury – tedy tkáně a orgány obklopující dělohu, vaječníky, vejcovody a vaginu. To jsou nejen střeva a močový měchýř, ale také břišní stěna, svaly pánevního dna, vazy, již zmiňované fascie a další… Na to, jak jsou orgány v dutině břišní poskládány, má vliv mnoho faktorů, které si nejspíš ani běžně neuvědomujeme. Kromě sedavého životního stylu, o kterém se již dnes poměrně dost hovoří, jde i o to, jak těsné nosíme oblečení, jak dýcháme, jaké používáme menstruační pomůcky (nebo jaké používáme antikoncepční metody, pokud neřešíme neplodnost, ale jiné gynekologické obtíže). Pokud máme nějaké to kilo navíc, pokud nemáme zrovna nejlepší držení těla, pokud nosíme těsné kalhoty, pokud většinu dne prosedíme, … nemá smysl chodit na chirurgické zákroky. Je to lákavě rychlé řešení, ale ve skutečnosti to řešení není. Řešení je upravit životní styl. Dopřát svým orgánům prostor, který potřebují, aby se mohly optimálně prokrvovat, optimálně vyživovat, a tím pádem optimálně fungovat… Zní to banálně, ale je to tak. Uvést to v praxi může být mnohem těžší, než se zdá. Ale výsledky jsou skvělé. Fyzioterapie může pomoci právě na úrovni například předrážděného či oslabeného pánevního dna, vazů a dalších anatomických struktur. To pomůže zajistit optimální uložení a fungování orgánů. Srůsty na vejcovodech, které se při laparoskopii často rozrušují, znovu zarostou, pokud se nezmění poměry mezi vnitřními orgány, které vejcovody utlačují. Nebo pokud se neodstraní zánět, který přispěl ke vzniku srůstů. I výskyt zánětu souvisí s tím, zda jsou orgány utlačovány či nikoli. Pokud jsou orgány optimálně prokrvovány, pak se daleko lépe ubrání zánětu. Proto jako naprosté číslo jedna doporučuji fyzioterapii, jejíž úspěšnost, coby podpory početí je 80%!!! Čímž se nemůže chlubit žádná IVF klinika.

Vlastně už bych skoro nemusela psát nic moc jiného, ale pár podpůrných tipů ještě mám:

  • Péče o zdravý menstruační cyklus – spoustu tipů pro zdravou menstruaci najdete v článku ZDE. Odborná diagnostika menstruačního cyklu mi přijde naprosto klíčová pro řešení jakýchkoli ženských zdravotních potíží (pokud tedy již není žena po přechodu). Je velká škoda, že pouze velmi málo lékařů při řešení ženských potíží využívá znalosti o symptotermální metodě sledování cyklu, které, pokud jsou grafy zakreslovány správně, mohou přinést mnoho velice cenných informací o hormonálním fungování dané ženy. Z mého pohledu pouze laboratorní testy pro zjištění hormonálního profilu k zevrubné diagnostice nestačí. Symptotermální metoda se většinou využívá jako antikoncepční metoda. Má ale své nedocenitelné využití i jakožto metoda diagnostická. A může velice elegantně pomoci pochopit, kdy je optimální doba pro početí. Je naprosto nenákladná, jde pouze o sledování určitých symptomů (bazální teplota a vaginální sektrece) v průběhu cyklu. Sledování provádí žena sama. Metoda ji tak může pomoci více a z jiného úhlu poznat sebe samu. Jako k antikoncepční metodě k ní mám své výhrady (přijde mi zkrátka neženské dlouhodobě se měřit vést si grafy atd…) a o tom zase někdy jindy, ale jako diagnostickou metodu na ní nedám dopustit.
  • Vyléčit skryté záněty. Vitamin C. Spoustu tipů, jak zatočit s vaginálním zánětem najdete v článku ZDE
  • Péče o optimální mikrobiom – to, jak fungují naše střeva je naprosto zásadní pro fungování celého našeho těla.
  • Psychoterapie – věřte tomu nebo ne, ale to jak se cítíte ovlivňuje to, jak fungují orgány v našem těle. Vezměme to čistě prakticky, když se člověk necítí dobře, jinak dýchá, jinak mu buší srdce, má jiné držení těla (třeba se víc hrbí), vyplavují se stresové hormony, které jsou v mnoha ohledech antagonisty pohlavních hormonů, to vše má vliv na plodnost a zdraví našich ženských orgánů (skoro bych chtěla napsat pokladů). Smyslem psychoterapie je cítit se lépe, moci se uvolnit… To vše může velmi zřetelně přispět k celkovému zdraví ženy.

Pro ty, které mají rády babské rady a přírodní lékárnu:

  • Jako podpůrná metoda může skvěle fungovat intimní bylinná napářka. Ale opravdu to není samospásná metoda a nestačí dělat jen tu.
  • Velice úžasných výsledků při léčbě a detoxikaci v oblasti dělohy a vaječníků můžeme dosáhnout aplikací obkladů ze zeleného jílu v oblasti podbřišku. Pomáhají velice účinně například s myomy či cystami.
  • Ze zeleného jílu se dají vyrobit i tampony, které se zavádí přímo do pochvy
  • Výborné pro své protizánětlivé účinky jsou zábaly z nahřátého ricinového oleje – zkrátka se zabalit kolem dokola pánve, podbřišku, i zad.
  • A teď přijde řada na ten kontryhel. Je to bylina, která se nyní těší velké oblibě a v mnoha případech právem. Jsou ale situace, kdy může být vyloženě škodlivá, například při endometrióze. Z toho důvodu bych užívání nejen této byliny určitě konzultovala se zkušenou naturoterapeutkou. Více o užívání bylin najdete v článku ZDE
  • V dnešní době se také čím dál častěji pracuje s medicinálními houbami. Osobně mám skvělou zkušenost s Cordycepsem. Opět platí pravidlo, než začnete užívat, poraďte se s odborníkem.
  • Osobně mám také velice dobré zkušenosti s tradiční čínskou medicínou. Je však potřeba velmi pečlivě vybrat toho správného terapeuta. Zažila jsem na vlastní kůži akupunkturu i bylinnou léčby a obojí mohu vřele doporučit. Pozor na šarlatány.
  • Je dobré vědět také o možnosti cvičit hormonální jógu.

Užitečné kontakty:

Kdybych byla v situaci, že bych řešila jakékoli potíže v oblasti ženských orgánů, obrátila bych se já osobně na tyto ženy, protože mě v životě dobře funguje dívat se na věci z pohledu vědy ruku v ruce s pohledem přírodní medicíny:

A pokud si chcete přečíst další tipy jak podpořit početí, ZDE je můj starší článek na toto téma.

Tagy:
autorka článků na blogu