Jak to bylo v rodinách kde jsme vyrůstali? Bylo běžné mluvit o sexu? Nebo to bylo tabu? Měli jsme pocit, že můžeme s rodiči mluvit o čemkoli?
Jaký máme každý z nás rodičů – partnerů vztah ke svojí sexualitě, ke svému tělu a jeho projevům?
Jaký máme vztah k sexualitě jako pár?
Co je to zdravá sexualita?
Sexualita a vztah k vlastnímu tělu – jak to souvisí,
Jak souvisí sexualita a sebe – vědomí?
Jak si dokážeme dovolit potěšení? Jaké místo má potěšení v našem životě?
Téma masturbace
.. když máme dobrý vztah k vlastní sexualitě a když sexualita v páru přirozeně funguje, pak je snazší o ní mluvit.
Někdy nás děti svými dotazy dovedou k zamyšlení a pak máme možnost na sobě pracovat, rozvíjet se a v tomto případě rozvíjet svou sexualitu pokud se v ní třeba necítíme úplně sebe-vědomě, zabydleně. Zkrátka pokud jsme ji nebo nějakou její část ještě úplně nepřijali.
Pokud je pro nás nesnadné mluvit s dětmi o sexu, můžeme se zamyslet nad tím zda je pro nás snadné mluvit o sexu obecně – s partnerem nebo kamarádkami. Případně se nám zde nabízí možnost o tomto tématu “cvičně” mluvit s někým dospělým než začneme s dětmi.
Co je sexualita – vztah k vlastnímu pohlaví/tělu, tělu druhého pohlaví, masturbace, svádění, milování, porod, menstruace, kojení
Upřímnost nade vše – můžu přiznat, že se mi o tom nemluví snadno. „Jsem ráda, že se mě na to ptáš, i když musím říct, že se mi o tom nemluví snadno, víš moje maminka si o tom se mnou moc nepovídala, vlastně ani nevím proč. Tak pověz, co by tě zajímalo?“ – získám tak čas a trochu se v té situaci usadím 🙂
Co když má maminka a tatínek jiný názor – přiznat to „podívej, každý může mít svůj názor, to je v pořádku, já to mám takhle, tatínek si zas myslím tohle, důležité je abychom se respektovali.“
Pocit, že je ještě brzo mluvit o takových věcech – Kdy je ten „pravý čas“? – Když se dítě zeptá. Když vidím, že hledá tohle téma na internetu, když slyším, jak si o tom povídá s vrstevníky, když to vyplyne (sedím na záchodě a dítě vidí, že mi teče krev – menstruace, mohu to okomentovat…). Nikdy není moc brzy ani moc pozdě. Je jen potřeba citlivě volit vhodná slova adekvátně věku dítěte.
Pochyby o vlastní sexualitě, neumím si užívat vlastní sexualitu, je to pro mě bolestné téma – pak je potřeba na tom pracovat, klidně i vyhledat odbornou podporou, jen je potřeba dobře vybírat komu se svěříme. V dnešní době je velké množství různých poradců a sexuálních instruktorů a koučů a jsou mezi nimi velké rozdíly.
Je dobré zamyslet se nad tím, jak a co chci, aby se mé dítě o sexualitě dozvědělo.
Chci aby o tom mluvilo raději se svými vrstevníky a možná se dozvědělo spoustu mýtů? Nebo mu to chci říct sama?
Pak ale musím předběhnout vrstevníky. Sexuální výchovu ve školách a školkách také nevnímám jako úplně šťastnou volbu.
Je dobré si v duchu ujasnit a třeba i nahlas s partnerem, co chci aby mé dítě o sexualitě vědělo. Zda je pro mě především důležité, aby dítě mělo informaci, že při menstruaci je potřeba nosit vložky a při sexu užívat ochranu. A nebo chci jít dál a předat dítěti myšlenku, že sexualita včetně menstruace je něco posvátného, magického, mocného?
Pokud chci dítěti předat něco o životě, měla bych to také sama žít. Aby to bylo autentické. Jinak to v dítěti bude budit zmatek, že něco říkám a něco jiného dělám. (Například pokud říkám dceři, jak je menstruace ohromný dar ženské síly a jak je skvělé si jí užívat a pak mám menstruaci a nadávám, jaký je to děs. Tak přesně tohle nefunguje 🙂
Chtěla bych, aby moje děti věděly, že sexualita je něco vzácného a krásného, co je potřeba naučit se užívat.
Že je to silné a stejně jako to může být krásné tak to může být zraňující, když to neužíváme citlivě. Že tělo je chrám, ke kterému je potřeba se dobře chovat, cítit ho a vnímat co se mu líbí a co ne. Že každý sám za sebe je ten, kdo říká ano a ne. Nikdo nikdy nesmí s tvým tělem dělat něco co nechceš. Je v pořádku pokud je ti příjemné dotýkat se svého těla, já to taky dělám, ale je potřeba dělat to v soukromí. Je úžasné, že jsi holčička, protože až jednou vyrosteš Tvé chytré tělo dokáže každý měsíc nechat uzrát jedno vajíčko a když budeš chtít a najdeš toho správného muže, může z vajíčka být miminko. Je úžasné, že jsi chlapeček, protože Tvé chytré tělo až vyrosteš dokáže dělat spermie, malá semínka ze kterých když budeš chtít a najdeš tu správnou ženu, může být miminko. Je dobře že jsme každý jiný protože se navzájem potřebujeme.
Důležité je jak zareagujeme když se dítě zeptá – ideál je když dítě vidí, že takové otázky jsou v pořádku, zároveň ale mluvíme o věcech, které jsou tak trochu tajemné v tom, že se dělají v soukromí, ne s každým a až když přijde pravý čas… A stejně tak můžeme dítěti vysvětlit, že se o tom nebudeme bavit na veřejnosti (pokud je to pro nás problém mluvit o tom na veřejnosti)
Kdy začít s partnerskou sexualitou – co říct dětem – Protože když se lidé pomilují může z toho vzniknout miminko, je dobré na to myslet. Milovat se až když si dovedeme představit, že by z toho mohlo být miminko? Až potkáme toho pravého/prvou? – jak se to pozná?
Poprvé – povědět svůj příběh? Nebo jen povědět, že je dobré počkat na pravý čas, pravého muže a udělat si to krásné a slavnostní, protože si to budeme pamatovat celý život?
Co je to kondom? (To je takový tenounký plastový obal na penis, který se používá při milování pokud lidé v tu chvíli nechtějí mít děti. Ten obal zachytí spermie a ty se pak nedostanou k vajíčku a nevznikne miminko.)
Jak se miminko dostane k mamince do břicha? (Když se muž a žena milují – mají sex, spojí se vaginou a penisem. A tehdy se může spermie od muže setkat s vajíčkem od ženy a z tohoto zárodku se pak vyvíjí u maminky v břiše miminko.)
Jak se dostane semínko ven z penisu? (Když lidé mají sex, je to moc příjemné a v jednu chvíli je to úplně nejvíc nepříjemnější a tomu se říká orgazmus a v ten moment vyjdou spermie ven z penisu do vaginy a mohu pak putovat dál k vajíčku)
Co je to pornografie? (To je tak, že mužům se hodně líbí ženy, oblečené i nahé. A tak jsou různé časopisy s fotkami nahých žen nebo i videa a někteří muži se na to rádi dívají.)
Co je to prostitutka? (To je paní, která má s muži sex za peníze, je to její práce. Když třeba muž nemá vlastní ženu a touží po tom mít sex. Představ si, že sex je tak příjemný, že někteří lidé jsou ochotní za něj platit. Ale já si myslím, že je vždycky lepší milovat se z lásky s někým koho dobře znám a je mi s ním dobře. A ne s někým cizím komu na mě nezáleží a dělá to jen pro peníze.)
Vy to s tatínekem taky děláte? (No jasně a moc rádi.)
Proč ti mami teče krev? (Protože mám mestruaci. To je takový velký úklid v děloze, to je to místo, kde roste miminko, když je žena těhotná. Každý měsíc nám ženám dozraje v břiše jedno vajíčko a čeká zda přijde nějaká spermie se kterou by se spojilo a vzniklo tak miminko. Mezitím se děloha na to miminko chystá. A když miminko nevznikne děloha zahájí jednou za měsíc velký úklid, ženám při tom teče trochu krev, kterou se ta děloha vyčistí. Je to období, kdy mi ženy rády odpočíváme.)
Často jde víc o to jak to říkám, co vycítí dítě mezi řádky – dát najevo radost, že ke mě má důvěru, že ráda na otázky odpovím. Že se o tom nebavíme s každým, že je to něco speciálního…kdo má domácí zvířata má to snažší, nebo ne? 😉
Situace, že zjistíme, že naše dítě hledá na internetu „sex“ – jak reagovat –
„Všimla jsem si, že tě zajímá, co to je sex. Jestli chceš můžeme si o tom povídat.“ Žádné výčitky, nabízet, respektovat, že se dítě nechce ptát. Mohu také situaci úplně obrátit. „Vidím, že ty o tom moc mluvit nechceš, ale já bych ti o tom potřebovala něco říct.“ A pak říct, to nejdůležitější. I když třeba dítě nereaguje a na nic dál se nevyptává, Vaše slova v něm nějak zapracují. 🙂
Děti nás vnímají daleko víc než si myslíme. I když to někdy vypadá, že házíme hrách na zeď.
I tím ovlivňujeme jejich budoucí sexualitu..