Jeden z důvodů, proč se k tomuto zákroku přistupuje je diagnostika gynekologických obtíží, velice často právě při hledání původu neplodnosti. A to je důvod, proč chci o této metodě psát. Z mého pohledu odbornice na ženské reprodukční zdraví se totiž k laparoskopii přistupuje až příliš často, aniž by byly dobře zváženy důsledky, které tato metoda může později na další zdraví ženy mít.
Je pro mě velice zvláštní, že ženy většinou nebývají před zákrokem seznámeny s tím, jaké stavy mohou poté nastat a jak mohou ovlivnit jejich schopnost otěhotnět či donosit miminko.
Po zákroku totiž může docházet (stejně jako po jakémkoli jiném chirurgickém zákroku) ke srůstům. Srůsty a jizvy pak mění pohyblivost vnitřních orgánů a zásadním způsobem ovlivňují systém fascií, to vše může vést ke změněné funkci vnitřních orgánů a přidružených struktur. Což může negativně ovlivnit schopnost spontánního početí. Pro ty, které tematika fascií více zajímá doporučuji například knihu Anatomy Trains od Thomase Myerse.
Zákrok, který má ozřejmit původ neplodnosti, tedy sám o sobě u ženy k neplodnosti přispívá.
Z tohoto důvodu bych jej volila jako opravdu poslední možnost, když žádné jiné cesty k vytouženému miminku nevedly.
Bohužel se k laparoskopii v dnešní době přistupuje z mého pohledu velice brzy, aniž by ženy byly informované o jiných možnostech, jak pracovat s neplodností. Aniž by jim byly doporučeny mnohem šetrnější postupy, jak podpořit svou plodnost.
Nebojte, nebudu vám tu vyprávět o tom, že je potřeba udržovat pozitivní mysl a pít kontryhel.(I když kontryhel je mocná bylinka).
Kdybych byla v situaci, že bych řešila jakékoli potíže v oblasti ženských orgánů, obrátila bych se já osobně na tyto ženy, protože mě v životě dobře funguje dívat se na věci z pohledu vědy ruku v ruce s pohledem přírodní medicíny:
A pokud si chcete přečíst další tipy jak podpořit početí, ZDE je můj starší článek na toto téma.