Občas se setkávám s tím, že ženy přichází s doporučeními, jaké bylinky a homeopatika používat v těhotenství jako přípravu na porod, při porodu nebo na podporu kojení, a chtějí znát můj názor, zda to funguje, a jestli s tím mám dobré zkušenosti… Ptají se, zda si to vše, co se dočetly na internetu nebo jim to někdo poradil, opravdu musí kupovat nebo co bych jim z toho doporučila, co je skutečně potřeba.
Přiznám se hned na začátku, že nejsem zastánce preventivního užívání ani jednoho. Byliny, homeopatika a jiné přírodní prostředky mají velkou léčivou moc a tak je k nim potřeba přistupovat, jsou to léky. A podle toho je potřeba s nimi zacházet – s pokorou a respektem k jejich účinkům, uvážlivě.
Už delší dobu se z mnoha stran ozývá volání po přirozeném porodu. Často je kritizováno, že lékaři ženám preventivně předepisují v těhotenství různé léky a vitaminy, že se spousta zásahů do porodu dělá rutinně každé ženě, bez rozmyslu, bez toho aniž by se zvážilo, zda je to pro danou ženu a miminko skutečně vhodné. Zasahuje se i do přirozeného běhu kojení… A to samozřejmě z mého pohledu dobře není.
Když se ale podíváme na opačnou stranu spektra možností, můžeme vidět, že s bylinami a homeopatiky se někdy zachází úplně stejně. Můžeme se dočíst, že každá těhotná by měla pít takové a takové bylinné čaje, že by měla užívat takové a takové oleje, dělat si výplachy či používat jiné přírodní prostředky. Že takovou a takovou dobu před porodem (což je samo o sobě dost zavádějící, protože nikdo neví, kdy porod přijde) by měla začít jíst taková a taková homeopatika. Že jen, co začne porod, měla by si dát to a to a hned, jak porodí měla by začít užívat zase to a to, aby měla rychle méko a dobře kojila… Jaký je v tom rozdíl od rutinních zásahů?
Ano, samozřejmě je pro tělo mnohem menší zátěž dát si bylinkový čaj než umělý hormon. Nicméně i byliny a homeopatika mají vedlejší účinky a i přírodní metody jsou pro tělo určitou zátěží. I zde platí to, co říká Světová zdravotnická organizace:
„Pro jakýkoli zásah by měl existovat opodstatněný důvod.“
Přirozený porod, těhotenství a kojení je takové, které jde samovolně. Tedy samo od sebe bez jakékoliv korekce zvenčí. Ať už se díváme na medicínský přístup či na užívání přírodních prostředků, ten princip je vlastně úplně stejný. Obojí totiž může vést k pocitu, že lidské tělo a proces zrození či kojení je potřeba nějak řídit, aby to dobře fungovalo. Takhle to ale není. A je zbytečné tento pocit v ženách pěstovat.
I slavný Michel Odent říká: „Porod je tak dokonalý proces, že už ho nemůžeme vylepšit. Naším cílem by mělo být ho nerušit.“
Potřebuje jen své tělo a v něm miminko, klid a čas, aby se mohla uvolnit, aby to vše mohlo dobře fungovat. Všechno ostatní je navíc. Všechno ostatní by se mělo objevit na scéně, až když něco samo od sebe nejde optimálně a žena ví, že potřebuje pomoc. V tuto chvíli mohou být byliny a homeopatika velmi užiteční. Zde je jejich místo. A já osobně je mám jako metodu první volby. Pokud se výkyv z rovnováhy běhu přirozeného porodu či těhotenství nebo kojení zaznamená včas a citlivě se na něj reaguje dobře zvolenou přírodní léčbou, pak je většinou velmi úspěšná. Pokud se to nechá zajít příliš daleko a neřeší se problémy včas, někdy je potřeba sáhnout i ke klasické medicíně.
Pečovala jsem například o jednu ženu, které pití maliníku (ten se hodně doporučuje pro poslední měsíc těhotenství) způsobovalo nesmírně silné poslíčky, takže několik nocí skoro nespala, ale porod pořád nikde. Nakonec maliník vysadila. Poslíčky se zjemnily, ona se vyspala a za pár dní porodila. Ačkoli většině žen maliník dělá dobře, některé prostě dělat dobře nemusí. Nemusíme dělat něco jen proto, že to dělají ostatní a že se říká, že se to má a je to super. Pro každého je super, něco jiného.
Vidím zde ještě jednu potíž. Těhotenství, porod a kojení, jsou komplexní děje. Paušální doporučení k užívání například homeopatik před porodem může tak trochu vést k pocitu, že stačí, když si vezmu pár kuliček a budu mít hladký porod. Takový postoj, ale může velmi snadno vést ke zklamání. Aby žena dobře rodila a kojila stačí málo – jen aby byla zdravá. Pokud není, žádná kulička to nezachrání. Optimální stav je, aby se ve svém těle cítila dobře a to, jak na těle, tak na duši. Cílem přípravy k porodu by tedy podle mě mělo být tohle – pečovat o své zdraví a pohodu a to komplexně a dlouhodobě. A ne utrácet za zbytečné preparáty.
Zkusit můžete třeba toto:
Ještě jedna poznámka k prevetivnímu používání homeopatik. Preventivní používání homeopatik je blbost. Nejsem homeopatka, ale konzultovala jsem to s několika homeopaty. A celá tato filosofie funguje tak, že látka, která by zdravému člověku vyvolala určité příznaky (například, včela – vyvolá otok), podaná člověku, který těmito příznaky trpí (má otok), pomůže tyto příznaky harmonizovat (otok zmizí). Pokud bych ovšem homeopatikum podávala někomu preventivně (tedy zatím otok nemá), mohla bych mu tím dané přiznaky způsobit (otekl by). Na tomto příkladu vidíte, jaké je to nepochopení principu homeopatie, používat ji preventivně. Homeopatika je potřeba užívat, až když jste ve stavu, který je obrazem daného léku, jinak mohou napáchat víc škody než užitku.
U bylin je zase velmi důležité vědět, jaké všechny mají účinky a co vše ovlivňují. Pokud mi například někdo doporučí levanduli pro její protizánětlivé účinky a já ji začnu užívat, aniž bych věděla, že silně snižuje tlak, mohu si tím velmi uškodit, pokud trpím na nízký tlak.
Nechci, aby to vyznělo, že vás odrazuji od používání bylinek či jiných přírodních prostředků v těhotenství či po něm. Jen vidím jako důležité dobře volit, zda tu danou léčbu skutečně potřebujete, zda zrovna pro vás a vaše miminku bude vhodná. Jsem zastánce toho, nekupovat si zbytečně mnoho bylin a homeopatik a dalších věcí preventivně. Problémy se mají řešit až přijdou, cíleně a s rozmyslem. A předcházet se jim má zdravým životním stylem. Většina žen žádné podpůrné prostředky nepotřebuje. 🙂